Amnizia Rebuild

Ανακοινώσεις που αφορούν την ιστοσελίδα και το forum. Συζητήσεις γύρω από τις εκδηλώσεις και τις εκδρομές της Amnizia.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster
Άρθρα: 0

15 Ιούλ 2013, 14:27

Το στυλ Metro είναι όλα τα λεφτά! :clap:

I love it!
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster
Άρθρα: 8

30 Ιούλ 2013, 14:18

Θα ήθελα να σας γράψω μερικά λόγια για τις τελευταίες αστοχίες που είχαμε για να γνωρίζετε και σεις.
Ίσως θα ξέρετε ότι ο server που φιλοξενεί την Amnizia είναι στη Γερμανία και reseller εδώ στην Ελλάδα είναι ένας πολύ γνωστός μας. Αν δε το ξέρατε, μόλις το μάθατε :mrgreen:

1. Οι Γερμανοί λοιπόν, μας ενημέρωσαν ότι το Σάββατο βράδυ θα μας μεταφέρουν σε νέο ταχύτατο σύστημα (καλοσύνη τους :-) ). Έτσι έπρεπε να κλείσει το φόρουμ ώστε να μη χαθεί υλικό και δημοσιεύσεις κατά την περίοδο μεταφοράς. Κράτησα backup για καλό και για κακό. Κλείνει λοιπόν το φόρουμ και να 'μαστε την Κυριακή πρωί online στο νέο σύστημα.

2. Με το άνοιγμα "φάγαμε" δυο και τρία crash στην βάση δεδομένων καθώς και μερικές φορές η Amnizia ήταν "εξαφανισμένη" από το διαδίκτυο :hang:

3. Το χειρότερο που έγινε είναι πως κατά την μεταφορά χάθηκαν τελικά δεδομένα. Και μάλιστα όχι μόνο δεδομένα αλλά και κάποια μέλη!!! Ο Gazgkg, o Dimitris M.-Spap, o paiko είναι μερικοί που θυμάμαι. Και δεν θα το καταλάβαινα αν δεν επικοινωνούσαν μαζί μου. Σκέφτηκα ότι κάποια μαμακία έκανα εγώ. Το έψαξα μέσα από logs και δεν ήταν αυτό. Άρα? Κάτι έκαναν οι Γερμανοί. :evil:

4. Χτες oi Γερμανοί ανακάλυψαν ότι νέο σούπερ-ντούπερ μηχάνημα που έστησαν , στερείτο αποτελεσματικής ψύξης με αποτέλεσμα πολλές υπερθερμάνσεις, με αποτέλεσμα να "πέφτει" η Amnizia , με αποτέλεσμα να γίνουν τα νεύρα μου κρόσια! :wallbash: Και ενημέρωσαν ότι πρέπει να ξανακλείσουμε για να φτιάξουν την ψύξη. Πράγμα που έγινε χτες βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί.

5. Στο διάστημα αυτό εγώ πάλευα να βρώ μια λύση για τα χαμένα μέλη και τις δημοσιεύσεις τους. Είχα το backup του Σαββάτου , όπως έγραψα πιο πάνω, αλλά δεν είχα πάρει για χτες και προχτές. Τι να το κάνω άλλωστε αφού ήταν ήδη ρημαδιό η βάση από το Σάββατο. Έτσι ή θα γύριζα το φόρουμ πίσω στο Σάββατο , θα είχαμε όλα τα μέλη αλλά θα χάναμε ένα σωρό ποστ ή θα το άφηνα έτσι και θα έκανα κάποιες χημείες για να επαναφέρω μέλη κτλ Να μη σας τα πολυλογώ. Κατάφερα με ένα συνδυασμό του backup του Σαββάτου και του χτεσινού backup (λίγο πριν κλείσουμε) να επαναφέρω τα μέλη που εξαφανίστηκαν καθώς και τα posts τους.

6. Από όλο αυτό το πανηγύρι που έγινε , χάθηκαν μόνο λίγες δημοσιεύσεις. Περίπου 10 νομίζω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά ήθελα να σας τα πω.

Συγνώμη και για την ταλαιπωρία με τα συνεχή on-off.

Αυτά! :byezz:
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

30 Ιούλ 2013, 14:25

alsthom έγραψε: ...
6. Από όλο αυτό το πανηγύρι που έγινε , χάθηκαν μόνο λίγες δημοσιεύσεις. Περίπου 10 νομίζω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
....
Σε προηγούμενη περίπτωση, αν θυμάμαι καλά :mrgreen: είχαν χαθεί 180.000 posts :rant:

Αρα δεν έχεις λόγο να απολογείσαι. :clap:

Εντελώς το αντίθετο .... :master: :master: :master:
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:
Άβαταρ μέλους
erail
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

30 Ιούλ 2013, 14:38

Γιούπιιιιιιιι! :gamer2:
Ευγε! :salut:

Βέβαια τον Πάικο κακώς τον επαναφέρες... :xixi: :haha:
Γκααα!

Γ. Χαζάπης
σιδηροδρομόφιλος, ΟΧΙ μπετατζής...
Σώστε τη ΣΠΑΠ!
Διασώστε τη γοητεία του σιδηροδρόμου.

Reset στο κράτος.
Άβαταρ μέλους
paico
Συνοδός
Συνοδός
Επικοινωνία:

30 Ιούλ 2013, 14:57

ευχαριστώ Ηλία, το έσωσες και πάλι!

η φήμη που κυκλοφόρησε ότι μας χακάρισε η Μετρική Φάλαγγα μάλλον είναι φιδιά :mrgreen:

μαστροΓιάννη, δε γλυτώνεις έτσι εύκολα από εμένα :bring:
Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

30 Ιούλ 2013, 22:05

Όλα αυτά που λέει ο Alsthom αλήθεια είναι...αλλά δεν είναι μόνο αυτά... :shock:
Το φόρουμ κατέρρευσε-ώς αντίδραση των Γερμανών-λόγω αποπομπής του Χου-Βου για 4 ημέρες απο το φόρουμ... :evil:
Μετανοείτε... :master: :master: :master:
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.
Άβαταρ μέλους
Akis Dionisis
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

31 Ιούλ 2013, 00:44

Μέχρι και για τα σιδηροδρομικά φόρουμ δε πάει φέτος καλά η χρονιά... Α ρε kar--ola Μέρκελ... :wallbash: :wallbash: :wallbash: :bash: :bash: :bash:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
paico
Συνοδός
Συνοδός
Επικοινωνία:

31 Ιούλ 2013, 00:52

Α.Αναστασιάδης έγραψε:Όλα αυτά που λέει ο Alsthom αλήθεια είναι...αλλά δεν είναι μόνο αυτά... :shock:
Το φόρουμ κατέρρευσε-ώς αντίδραση των Γερμανών-λόγω αποπομπής του Χου-Βου για 4 ημέρες απο το φόρουμ... :evil:
Μετανοείτε... :master: :master: :master:
να μειωθεί η ποινή του λόγω προτέρου εντίμου βίου :loool: :loool: :loool:
Άβαταρ μέλους
erail
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

31 Ιούλ 2013, 09:30

paico έγραψε:...μαστροΓιάννη, δε γλυτώνεις έτσι εύκολα από εμένα :bring:
Δε μιλάω με κοντέινερ...!

@Αναστασιάδης lol22

Φανταστείτε το σκετσάκι με το Χίτλερ... lol22
"Οσοι συμφωνήσαν στην 4ήμερη αποπομπή του ΧΟΥ-ΒΟΥ να περάσουν έξω!"
Φεύγουν όλοι, μαύρη οθόνη, πέφτει το φόρουμ...
Γκααα!

Γ. Χαζάπης
σιδηροδρομόφιλος, ΟΧΙ μπετατζής...
Σώστε τη ΣΠΑΠ!
Διασώστε τη γοητεία του σιδηροδρόμου.

Reset στο κράτος.
Άβαταρ μέλους
paico
Συνοδός
Συνοδός
Επικοινωνία:

31 Ιούλ 2013, 11:16

erail έγραψε:Δε μιλάω με κοντέινερ...!
εγώ φταίω που μιλάω με
___186.jpg
Γκαααααα :mamba:

erail έγραψε:Φεύγουν όλοι, μαύρη οθόνη, πέφτει το φόρουμ...
:biggrin: αυτό άρχισε να γίνεται, λίγο να αργούσε ο Ηλίας και θα εξαφανίζονταν όλοι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

31 Ιούλ 2013, 14:17

Alsthom! Που να σε πατήσουν 36 Γαλλίδες...

Για όλα φταίει ο server, ε;;; Και ο hosting provider που αποφάσισε να σας βάλει σε μηχάνημα με SSD, 48GB RAM και i7 επεξεργαστή, ε ;;;
Στεγνή δυσφήμιση;;; Θα σε φτιάξω καλά εγώ, περίμενε. Από αύριο θα τρέχετε σε Pentium 2 με 256MB RAM!!!

Και δεν είναι reseller ξεδιάντρωπε! Είναι κανονικό hosting σε dedicated servers!!! :bash:
Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

31 Ιούλ 2013, 14:42

@Tsako

Οταν γράφεις σε θέματα που αφορούν στο forum, να ειδοποιείς τον Alsthom να κάνει back-up ..... ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΙΣ :mrgreen:
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

31 Ιούλ 2013, 14:51

Παίρνει κάθε μέρα backup ο server από μόνος του. Μην ανησυχείς τόσο πια κι εσύ! Σουπιά!
Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

31 Ιούλ 2013, 15:50

Tsako έγραψε:Μην ανησυχείς τόσο πια κι εσύ! Σουπιά!
Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή των μελών μας όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς μεταξύ τους... :salut:
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster
Άρθρα: 8

31 Ιούλ 2013, 16:18

Κύριε Τσάκο διάβασα με προσοχή τα γραφόμενά σας και λυπούμε που δεν πράξατε κι εσείς το ίδιο. Διότι αν το κάνατε θα βλέπατε ότι έγραψα "για όλα φταίνε οι Γερμανοί" και ουχί ο server. :kiss:

ΥΓ. Μακάρι να υπήρχαν 36 γαλλίδες....
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Απάντηση