Νέα εποχή για την Amnizia

Ανακοινώσεις που αφορούν την ιστοσελίδα και το forum. Συζητήσεις γύρω από τις εκδηλώσεις και τις εκδρομές της Amnizia.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akis Dionisis
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Άρθρα: 0

24 Ιαν 2014, 20:30

Ας πούμε κάνω δύο παρατηρήσεις...
DimitrisM.-spap έγραψε:............. Μολις "ανοιξουν" οι υποομαδες της νεας Amnizia, τοτε θα δουμε ποιος πραγματικα ενδιαφερεται και ποιος οχι. Ακομα καλυτερα, οταν θα πρεπει να ενεργοποιηθουν αυτες οι ομαδες..........
Εδώ νομίζω μπερδευόμαστε.
Τι εννοείς όταν λές αυτό που έκανα με έντονα γράμματα ??
Αν κάποιος για τον οποιοδήποτε λόγο θελήσει να απέχει, αλλά παράλληλα να υποστηρίζει αυτό το νέο ξεκίνημα, θα τον υποχρεώσουν να αποφασίσει αν θα επιλέξει π.χ. το Α, ή αν θα επιλέξει το Β, ή οτιδήποτε άλλο ??
Προσωπικά, δε νομίζω αυτό να γίνει.
DimitrisM.-spap έγραψε:................ Επισης, καλο θα ηταν να σταματησει αυτος ο διαχωρισμος ΣΦΣ-Amnizia. Υπαρχουν και καποιοι που θελουν να μεινουν αμετοχοι σε ολη αυτη την κοντρα.
Σ'αυτό θα συμφωνήσω, ΑΛΛΆ, ο καθένας θα πάει εκεί που νομίζει ότι οι απόψεις και οι ιδέες τον αντιπροσωπεύουν καλύτερα και συμφωνεί.
Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που να συμφωνεί και με τις δύο "ομάδες", τότε αλλάζει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Manos T.
Staff
Staff

24 Ιαν 2014, 20:32

Για το θέμα των ευχαριστηρίων σου απαντησε ο Δημητρης, Γιωργο, και με κάλυψε και εμένα
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε: {...Ενας ειναι μονο .... εμεις δηλαδη ..της ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ...για την Amnizia... και ολοι εμεις σαν μελη..} {ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ... ΑΝΑΛΟΓΙΣΘΕΙΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ Amnizia ... ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΖΗΤΑΩ.. μαζι με αλλους... και δεν τιθεται θεμα δειλημματος... ΣΦΣ η Amnizia .... πολυ απλα στην συνειδηση μας ο ΣΦΣ εχασε την υπολειψη του και την υπαρξη του ... αρα ;
Εσεις δηλαδή ποιοι? Η ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ, που θα κάνει τι? Θα χωρισει τους φιλους του σιδηροδρομου σε Αμνιζιωτες και ΣΦΣίτες, καλούς και κακούς? Αυτος ειναι ο σκοπός? Μηπως θα υπαρχει και γραφειο που θα γινεται το φακέλωμα? Και ποιοι είναι αυτοι που θα θέσουν τετοια ευαισθητα δείλημματα και σαν ΤΙ θα τα θέσουν? Λοιπον για να μπαινουν καποια πραγματα στην θεση τους γιατι το παρατραβηξαμε. Τετοιες απαίσιες λογικες ξεκαθαρισματος, που προσβαλουν τις αρχές του φορουμ κατω απο το οποιο λειτουργουμε δεν προκειται να τις επιτρεψω, τουλαχιστον οσο ακόμη μου επιτρεπεται. Ειναι απαράδεκτες και προσωπικα μου προκαλούν απέχθεια και θα παρακαλέσω να μην τις ξαναδιαβασω! Οσο για τον ΣΦΣ, εχω πολλα πραγματα να προσφερω εκει ακομη σε αλλους τομεις πιο δημιουργικούς και δεν προκειται να πέσω στο τρυπάκι του διαχωρισμού! Καθως βεβαια και οποιαδηποτε αλλη λογική που κρινει τους ανθρωπους αναλογα με τα like και τα ευχαριστώ που μοιραζουν και απορω πως τις ενστερνίζονται, ανθρωποι που εζησαν και μεγαλωσαν σε εποχες που η προσωπικη επαφη και μια χειραψια σημαινε πολλα και εκλεινε μεχρι και συμφωνιες. Στην λογική που μετραει και κρίνει τους ανθρωπους αναλογα με τον αριθμό των "ευχαριστω" θα μου επιτρεψεις να μείνω απ' έξω και δεν θα επιτρεψω σε κανέναν να με βάλει στο τρυπάκι της.
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Μια χαρα διαβαζω, απλα βλεπω καποιες ενεργειες μελους να απαντα σε θεματα της πιτας ... σαν συνηγορος του ΣΦΣ.. ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑς ΘΕΣΗ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ..ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ.. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΩ...
Σαν συνήγορος ποιανού? Και προσχήμα ποιο? Δεν ξερω πως σκεπτεσθε εσεις εγω παντως οτι θελω να πω το λεω στα ισια και δεν κρυβω πραγματα, ουτε παιζω με προσχήματα! Το βλέπω και τρελένομαι... Μηπώς θες να μου πεις και καμια αλλη γνωστη ρήση του τύπου "Αμαν ρε Μανο, πως μας εμπλεξες?" Καταλαβες φανταζομαι...

Λοιπον σου προτεινω τα εξής:

'Η να το σταματησουμε εδω και να συνεχισεις να εχεις εναν ακομη υποστηρικτή στην Amnizia ή να συνεχισεις να με προσβάλεις, εστω και με εμμεσο τροπο και να με βρεις απεναντι σου...
Αν διαλεξεις την δευτερη επιλογη, μπορεις και να με διαγραψεις απο φίλο στο Fb καθως ετσι συνηθιζεται πλεον... σωστα?
Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

24 Ιαν 2014, 20:41

Μιας και ανοίχτηκε, ας πούμε, θέμα του τύπου ..."ποιοί είναι μαζί μας και ποιοί εναντίον", θεωρώ δεδομένη την συμμετοχή μου στην νέα Amnizia και σε οτι ρόλο αποφασιστεί σε επόμενη συνάντηση. Ας πούμε είμαι διαθέσιμος για το forum που το γνωρίζω καλά, ακόμα και στην συντακτική ομάδα ή/και στις δημόσιες σχέσεις.
Από και και πέρα, με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα ....

Επειδή πάνω στο "submit" είδα το post του Μάνου, θεωρώ σκόπιμο να πω οτι δεν απαγορεύει κανείς σε κανένα να συμμετάσχει και στους δυο χώρους, απλά φάνηκε ξεκάθαρα πλέον τι είναι ο ΣΦΣ και τι πρεσβεύει και οι "γεφυρούλες" μεταξύ Amnizia Και ΣΦΣ ΚΟΜΜΕΝΕΣ, έτσι κι αλλιώς είχα διαφωνήσει από την αρχή γι αυτές τις γέφυρες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DimitrisG την 24 Ιαν 2014, 20:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

24 Ιαν 2014, 20:43

Μάντζιε το χάνεις το παιχνίδι! Το θέμα παρατραβάει και επίσης αλλοιώνεται το νόημα της νέας μας προσπάθειας.

Η προσωπική θέση του καθενός (κι εγώ είμαι εναντίον του ΣΦΣ πλέον) ΔΕΝ έχει καμία σχέση με την Amnizia. Με την σειρά μου τονίζω ότι ΔΕΝ θα επιτρέψω ούτε και εγώ να χρησιμοποιηθεί η Amnizia ως οχυρό πολέμου με τον ΣΦΣ.

Η Amnizia αλλάζει για να προσφέρει στο χώρο μας και στο κοινωνικό σύνολο. Έχουμε έργο να επιτελέσουμε και στόχους να αγγίξουμε. Η προσωπική μας άποψη σχετικά με τον ΣΦΣ δεν έχει ΚΑΜΙΑ θέση σ' αυτό εδώ το δίκτυο και τον χαρακτήρα του.
Άβαταρ μέλους
ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

24 Ιαν 2014, 20:44

7 χρόνια πίσω...ΑΚΡΙΒΩΣ...
Αρκεί να μη δημιουργήσουμε ξανά ένα αναξιοκρατικό μόρφωμα.....

Αξιοκρατία - Διαφάνεια - Ειλικρίνεια - Ευθύτητα - Αισιοδοξία

My flickr___ My Wix___ RailPictures

nullius in verba
Άβαταρ μέλους
DimitrisM.-spap
Staff
Staff

24 Ιαν 2014, 20:45

Akis Dionisis έγραψε:Ας πούμε κάνω δύο παρατηρήσεις...
DimitrisM.-spap έγραψε:............. Μολις "ανοιξουν" οι υποομαδες της νεας Amnizia, τοτε θα δουμε ποιος πραγματικα ενδιαφερεται και ποιος οχι. Ακομα καλυτερα, οταν θα πρεπει να ενεργοποιηθουν αυτες οι ομαδες..........
Εδώ νομίζω μπερδευόμαστε.
Τι εννοείς όταν λές αυτό που έκανα με έντονα γράμματα ??
Αν κάποιος για τον οποιοδήποτε λόγο θελήσει να απέχει, αλλά παράλληλα να υποστηρίζει αυτό το νέο ξεκίνημα, θα τον υποχρεώσουν να αποφασίσει αν θα επιλέξει π.χ. το Α, ή αν θα επιλέξει το Β, ή οτιδήποτε άλλο ??
Προσωπικά, δε νομίζω αυτό να γίνει.
Αν διαβασεις ολοκληρο το μηνυμα μου, θα καταλαβεις πως απαντω στο Μαντζιο, οτι μονο με αυτο τον τροπο θα δουμε ποιος πραγματικα ενδιαφερεται αλλα και ειναι προθυμος να συμμετεχει και οχι μεσω των "Ευχαριστω" του φορουμ. Με το δευτερο κομματι που μου εκανες παραθεση (απο κατω), ειναι φανερη η προθεση μου να "ξεχωρισω" ως τριτη κατηγορια, οσους δε θελουν να συμμετεχουν σε καποιο απο τα δυο ρευματα που εχουν δημιουργηθει.
Akis Dionisis έγραψε:
DimitrisM.-spap έγραψε:................ Επισης, καλο θα ηταν να σταματησει αυτος ο διαχωρισμος ΣΦΣ-Amnizia. Υπαρχουν και καποιοι που θελουν να μεινουν αμετοχοι σε ολη αυτη την κοντρα.
Σ'αυτό θα συμφωνήσω, ΑΛΛΆ, ο καθένας θα πάει εκεί που νομίζει ότι οι απόψεις και οι ιδέες τον αντιπροσωπεύουν καλύτερα και συμφωνεί.
Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που να συμφωνεί και με τις δύο "ομάδες", τότε αλλάζει.
Ειδες να πιανω κανεναν απο το αυτι και να τον υποχρεωνω να διαλεξει ΜΟΝΟ ενα αναμεσα στα δυο? Μηπως απειλησα καποιον με ban? Δεν κατανοω η παραθεση αυτη, για ποιο λογο εγινε.
SV 3 PGS
Άβαταρ μέλους
Akis Dionisis
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

24 Ιαν 2014, 20:52

Σαν παρατήρηση Δημήτρη. Γιατί πολύ απλά, δε πρόκειται να μπω στη μέση και να παίξω διπλό ταμπλό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

24 Ιαν 2014, 21:05

ΜΗΝ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

Η Amnizia δεν ζητά από κανέναν να διαχωρίσει τη θέση του, ούτε να ταχθεί με το ένα ή το άλλο "στρατόπεδο". Ανασυντασσόμαστε για να ασχοληθούμε με τα σιδηροδρομικά προβλήματα, με ακτιβισμό, με δράσεις, με εκδρομές και με ότι άλλο αφορά το χώρο της σιδηροδρομοφιλίας.

Όποιος δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό και θελήσει να ενταχθεί σε οποιαδήποτε ομάδα για να χρησιμοποιήσει την Amnizia ώστε να ικανοποιήσει τους εγωισμούς του, θα απομακρύνεται από την ομάδα εν μία νυκτί.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

24 Ιαν 2014, 21:27

Ενας απο τους ΕΜΕΙΣ δηλαδη εγω .. ( διαχωριζοντας την θεση μου απο τους αλλους του ΕΜΕΙΣ)... σαν σιδηροδρομοφιλος εδω και 50 χρονια .. θα ειμαι διπλα στους αμνιζιωτες που ενεργουν με βαση οσα αναφερονται στην αρχη του θεματος... ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ.... Διπλα στα μελη του ΣΦΣ που ενεργουν προς ωφελος του πραγματικου σιδηροδρομου... ΑΛΛΑ αντιδρουν στα στραβα του ΣΦΣ... ΟΠΩς ΚΑΙ ΕΑΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ..... φυσικα και στα στραβα του ΟΣΕ ΤΡΕΝΟΣΕ ΕΕΣΤΥ κλπ. Συμμετεχω σε δρασεις προς ωφελος και προστασια του σιδηροδρομου και σε εκδηλωσεις του Amnizia στους τομεις που ειτε με ενδιαφερουν και με αφορουν ειτε ζητηθει η βοηθεια και η συμπαρασταση σε τομεα που απλα και μονο η παρουσια μου θα αρκει..

Τακτικες διαχωρισμου φακελωματος και ξεκαθαρισματος δεν τις υποστηριζω και ΔΕΝ τις επικροτω διοτι δεν νομιζω οτι χρειαζονται .... δεν επικροτω και δεν υποστηριζω ομως και τα διπλα ταμπλω που λενε στο χωριο μου .. η το αλλου τρως και πινεις και αλλου πας και το δινεις....

Οσον αφορα το θεμα της ντομπροσυνης του λογου ..οσοι με ξερουν καλα ..ξερουν πως τα λεω εξω απο τα δοντια και φατσα μπατσα...

Κανενα παιχνιδι δεν χανω... απλα επειδη θεωρησα καποιες κινησεις να αντιτιθενται σε οσα αναφερονταν σε θεμα με τον ΣΦΣ.. ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ.. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΤΡΑΧΥΝΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ δρωντας μαλλον κατασταλτικα και αμεσως χαρακτηριστηκα οπως χαρακτηριστικα...

Καλυτερα να θεωρηθω οτι εδρασα κατα της ιδεολογιας της ελευθερης διακινησης ιδεων του Φορουμ αλλα πολυ πιθανον προστατευοντας το Φορουμ απο το να εκφραζονται αποψεις κατα του ΣΦΣ που πιθανον να χρησιμοποιηθουν εναντιον καποια στιγμη ... ειναι αυτο που λενε το τυρι το ειδατε την φακα δεν την ειδατε.....

Καλη τυχη σε ολους ...

και παραθετω τι εγραψα.... σχετικα με την πιτα....... ωστε να τα ξαναδιαβασω και εγω να δω που εσφαλλα...

Απο πιτα που δεν τρως τι σε μελει κι αν καει.. Να κλειδωθει το θεμα.. ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΛΗΞΑΝ.... οσοι ενδιαφερονται πλεον γι αυτο να απευθυνονται στις κατα τοπους αρχες... Εφ οσον η θεση και η σταση του Amnizia ειναι εναντια με αυτους καλο θα ειναι να αγνοηθουν αμεσα.. ακομη και τα δυσμενη σχολια αξια τους δινουν... να κοιταξουμε να δουμε με την δικια μας πιτα τι θα κανουμε... Αυτοι πλακα πλακα θα την πραγματοποιησουν... και θα μας την βγουν και απο πανω.. Μια πιτα δεν ειμαστε αξιοι να κοψουμε.. θελουμε και τον ΣΦΣ να διοικησουμε..; Και θα εχουν και δικιο μετα ... οι αναισχυντοι...

Το κλειδωμα σκοπον εχει κυριως να μην μας πιανουν στο στομα τους και να μην τους πιανουμε και εμεις.. Τωρα οσον αφορα το μια πιτα πανω η κατω.. φαινομενικα ισως να μην εχει διαφορα ..αλλα για καποιους εχει.. και θα εχει... ειδικα τωρα που τα γεγονοτα θα καταγραφουν τασεις και αντιθεσεις.. Εδω ολοκληρες κυβερνησεις διεκδικουνται βασιζομενες .. στο να μην υπολειπεται ο ενας του αλλου.. ουτε κατα ενα σημειο στιξης... ειναι καθως λεμε θεματα στρατηγικου σχεδιασμου... στην παρουσα φαση.. και θα πρεπει να αξιοποιουνται στο επακρο ειτε τυχον προτερημα ειτε αδυναμια και μειονεκτημα..

Προς το παρον δεν εχω τον φοβο κανενος..... ποσο μαλλον καποιους να με πιασουν στο στομα τους... Απλα δεν γουσταρω να μιλανε για μας αλλα ουτε και εμεις γι αυτους... ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ το θεμα στο να υπολειπεται ο ενας του αλλου εχει να κανει οχι με αμαξια και οροφους αλλα στο θεμα διαφανειας διαυγειας ηθικης και αξιοπρεπειας... που εκει ειναι χαμενοι απο χερι και το γνωριζουν και εχει ηδη διαδωθει ευρεως πλεον...
Κλειδωνοντας το τοπικ προστατευεις θα ελεγα το φορουμ και καποια ευεξαπτα μελη ΤΟΥ κατα του ΣΦΣ... ωστε να μην αποτελεσουν οπλα στην φαρετρα των αντιπαλων και να κατηγορηθει το Φορουμ στο θεμα αυτο πως συνηγορει εις βαρος του ΣΦΣ...
ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΙΘΟΔΟΜΟΚΟ ΜΕ ΜΥΛΟΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΣΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΤΑ ΥΨΗ
Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

24 Ιαν 2014, 21:48

Εν ολιγοις το θεωρω υποπτο το να παραμενουν ανοιχτοι οι χωροι και να εκφραζονται αναφανδον πλεον τα μελη μας κατα του ΣΦΣ.... με προσβλητικους χαρακτηρισμους ( ειπαμε να καταγγειλουμε να κατηγορησουμε.... τις πρωτες 2 -3 μερες αλλα μετα το παρακαναμε...).... Για να δουμε ποιος εχει χασει το παιχνιδι τωρα ; Προβοκατσια ΘΑ μπορουσα να το πω αλλα ΔΕΝ νομιζω να εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο εσωτερικης διαφθορας... ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ..
Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Staff
Staff

24 Ιαν 2014, 23:00

... ερχεται ... Ξυπνητηρι ... :bring:
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster
Άρθρα: 8

25 Ιαν 2014, 11:46

Ίσως φανεί άκυρο αλλά ρίχτε του ματιά.

Το φόρουμ θα συνεχίσει ως έχει. Ίσως αλλάξουν οι συντονιστές, ίσως οι διαχειριστές, το φόρουμ όμως θα μείνει όπως είναι. Με τις κατηγορίες του, τα θέματά του κτλ κτλ. Οι συζητήσεις όταν παρεκτρέπονται, θα σβήνονται ή θα διαχωρίζονται κτλ κτλ.

Η μόνη αλλαγή που θα υπάρξει θα είναι "οπτική".

Και που' στε? Μην φανατίζεστε, μην παρεξηγήστε μεταξύ σας και κυρίως μη βιάζεστε! Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά.
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
Apostolis Dim
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

05 Απρ 2014, 16:07

Με τις πρόσφατες αλλαγές στην Amnizia, η διαχείριση αποφάσισε την απένταξή μου από την ομάδα των Σταθμαρχών.

Τώρα που συνδέθηκα - μετά από πάρα πολύ καιρό - θέλω κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω δημόσια για την προτίμηση που δείξατε προς το πρόσωπό μου πριν χρόνια και με εντάξατε στους Σταθμάρχες.

Υπήρξαν περίοδοι που πιστεύω ότι τίμησα την εμπιστοσύνη και έβαλα κάποια "λιθαράκια" στον συντονισμό των συζητήσεων και την καλύτερη οργάνωση των συζητήσεων. Υπήρξαν όμως και περίοδοι που ήμουν αδρανής, με αποκορύφωμα την τελευταία πολύμηνη απουσία μου για προσωπικούς λόγους, όμως η αγάπη για τον σιδηρόδρομο παραμένει.

Εύχομαι καλή επιτυχία στη νέα εποχή του φόρουμ και κάποια άλλη στιγμή πιο κατάλληλη ίσως μπορέσω να προσφέρω ξανά κάτι.
"Πρωτοβουλία πολιτών για τη διάσωση και επαναλειτουργία της παλαιάς σιδηροδρομικής γραμμής Πλαταμώνα"
Ο ιστότοπος της Πρωτοβουλίας και το φυλλάδιο !
Εικόνα
Απάντηση