Διήμερη εκδρομή στην Πελοπόννησο στις 25 & 26 Οκτωβρίου 2014

Ανακοινώσεις που αφορούν την ιστοσελίδα και το forum. Συζητήσεις γύρω από τις εκδηλώσεις και τις εκδρομές της Amnizia.
Άβαταρ μέλους
dedietrich
Staff
Staff
Άρθρα: 0

21 Οκτ 2014, 14:33

Δεν πειράζει παιδιά, δεν τρέχει τίποτα... πάμε γι' άλλα!!! :occasion: :occasion:
Έχουμε δυνατότητες και προοπτικές να το ξανακάνουμε σύντομα!!! :xythumbs:

Μόνο ένα σχόλιο προς τους συμφορουμίτες: Βλέπετε ότι ο ανώνυμος κοινωνικός σωρός βρίθει ψυχιατρικών διαταραχών πάσης φύσεως που εκθέτουν ανθρώπους που αγωνίζονται με σοβαρότητα και συνέπεια.... γι' αυτό ξανασκεφτείτε το πολύ καλά όσοι εξαφανιστήκατε από το Amnizia (τον πρώτο και τον πιο αξιόπιστο ιστοτόπο των σιδηροδρομόφιλων) μεθυσμένοι από την βιοποικιλότητα άλλων σχετικών βιότοπων....
dimplast
Κλειδούχος
Κλειδούχος

21 Οκτ 2014, 20:18

Nα ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου όσους προσπάθησαν για την εκδρομή αυτή και κυρίως τον Τσάκο.
Αν και γραμμένος στο forum, δεν είμαι απο τα ενεργά μέλη και γνωρίζω ελάχιστους, εύχομαι να συναντηθούμε σύντομα σε κάποια επόμενη
εκδρομή.

Χαιρετισμούς σε όλους απο Καλαμάτα.
Πλαστήρας Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
nkoliop
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

21 Οκτ 2014, 20:23

Γιώργο, δεν χρειάζεται να ζητάς εσύ συγνώμη αν δεν ήταν αυτοί σωστοί στις υποχρεώσεις τους.
Πάντως σας ευχαριστούμε για την προσπάθεια και τον κόπο που κάνατε όλοι σας για την διοργάνωση της εκδρομής.
When you open your mind to the impossible sometimes you find the truth
Άβαταρ μέλους
Orient Express
Συνοδός
Συνοδός
Επικοινωνία:

21 Οκτ 2014, 22:56

η εγχειρηση απετυχε... οι ασθενεις ομως επιβιωσαν :mrgreen: παμε μπροστα... :occasion: και το man μας περιμενει παλι... :locomotive: οπως ο σκυλος το αφεντικο του.. :-)
Αν εχει χαθει απο την εγκυκλοπαίδεια η σελιδα με την λεξη "Μαγεια" τοτε πηγαινε στο "Σ" ΚΑΙ ψαξε την λεξη ΣΠΑΠ το ιδιο ειναι
http://mithostousirti.blogspot.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
tasos-spap
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

22 Οκτ 2014, 07:02

Γιώργο θα συμφωνησω με τους προλαλήσαντες εσυ εκανες οτι μπορούσες για να γίνει μια εκδρομή με χορήγία,πρώτη φορά στα χρονικά.Το οτι δεν εγινε επειδή κάποιοι είναι αναξιοπιστοι και δεν φέρθηκανε σωστά δεν εκθέτει εσένα αλλά αυτούς.Απλά να γίνει μια δημοσίευση για ξεμπρόστιαγμα τους και να μην τους ξαναπροτιμήσουμε.Και πάλι απο μένα μπράβο για την προσπάθεια δε πειράζει πάμε για άλλα.
Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

22 Οκτ 2014, 08:39

Μίλησε τώρα και η τσ@ου-τσ@ού η Πυργιώτισα περί σωστής συμπεριφοράς ........ :bash:

Εγώ δεν δέχομαι τον ερασιτεχνισμό αυτόν και τα ηρωϊκά των λοιπών του στυλ "εσείς προσπαθήσατε, δεν φταίτε κλπ"
Δεν ανακοινώνεις εκδρομή όταν δεν έχεις εξασφαλίσει τα χρήματα και δεν δέχομαι επιπλέον να φωνάζω τρίτους επισκέπτες, να κλείνουν ξενοδοχεία με προκαταβολές και να μένουν έτσι.

Ο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ !
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

22 Οκτ 2014, 09:06

Βασίλη, θες να φαγωθούμε live? Δεν έχω πρόβλημα ρε φίλε, το έχω κάνει πάρα πολλές φορές στο παρελθόν και μπορώ να το κάνω ξανά. Τουλάχιστον σ' αυτό έχω εμπειρία, μιας και από εκδρομές με τραίνα... δεν έχω ιδέα!

Γουστάρεις?
Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

22 Οκτ 2014, 09:17

Tsako έγραψε:Βασίλη, θες να φαγωθούμε live? Δεν έχω πρόβλημα ρε φίλε, το έχω κάνει πάρα πολλές φορές στο παρελθόν και μπορώ να το κάνω ξανά. Τουλάχιστον σ' αυτό έχω εμπειρία, μιας και από εκδρομές με τραίνα... δεν έχω ιδέα!

Γουστάρεις?

Πρώτα παίρνεις τον μαϊντανό και μετά ανακοινώνεις εκδρομές, απλά πράγματα.
Και εάν δεν σας αρέσουν τα λεγόμενά μου, διαγράψτε με οριστικά να τελειώνει η ιστορία....
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

22 Οκτ 2014, 09:37

Δεν σε απείλησα με διαγραφή. Κι απ' τη στιγμή που δεν το έκανα... αυτά τα περί διαγραφής, τα ακούω βερεσέ.

Με αποκαλείς ερασιτέχνη. Προφανώς δεν θυμάσαι τίποτα... γι' αυτό και θα σου θυμίσω εγώ τι εκδρομές έχω στείσει στο παρελθόν, ώστε να δούμε αν πράγματι είμαι ερασιτέχνης.

* Εκδρομή με MLW Τιθορέα - Δομοκός. Εύκολη περίπτωση. Ο καθένας θα μπορούσε να το κάνει.

* Εκδρομή με Alsthom Αθήνα - Λιανοκλάδι. Παλούκι περίπτωση μιας και έπρεπε να μεριμνήσουμε εμείς για να κατέβει η μηχανή από την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα. Μετά από δεκάδες τηλέφωνα, διαπραγματεύσεις, πονοκεφάλους και και και... η μηχανή μπαίνει σε εμπορικό με δική μας μέριμνα και όχι του ΟΣΕ και κατεβαίνει στην Αθήνα. Η σύνθεση, ρημαγμένη και παρατειμένη στις μόρτες του Ρέντη. Και πάλι με δικές μας προσπάθειες, πέρασαν τα βαγόνια περιοδική και βγήκαν στην κυκλοφορία ώστε να γίνει η εκδρομή. Η δε τραπεζαρία του GOSA, στελεχωμένη από 2 άτομα της Splendid. Αλήθεια, είδες ποτέ ξανά προσωπικό της Splendid σε εκδρομικό?

* Εκδρομή με 2πλή Alco Αθήνα - Λιανοκλάδι. Αγώνας μέχρι τελικής πτώσεως! Οι μηχανές ρημάδια. Τα βαγόνια δεν είχαν μπαταρίες και δεν λειτουργούσαν τα ηλεκτρολογικά τους. Μεριμνήσαμε για όλα. Τρέχαμε σαν τον Βέγγο για να τα κάνουμε λειτουργικά. Δεν μαζέψαμε ποτέ τα χρήματα που απαιτούνταν με αποτέλεσμα το έλειμα των 800 ευρώ να το πληρώσουν κάποιοι από την τσέπη τους. Το κερασάκι στην τούρτα... ο κόσμος πλήρωσε για να επιβιβαστεί σε τραίνο με μία μηχανή, ενώ εμείς είχαμε 2! Διπλή έλξη από Alco, σε εκδρομικό της κανονικής. Αυτό το έχεις ξαναδεί ποτέ?

* ΣΠΑΠ. Τόσες εκδρομές με MAN που βαριέμαι να αναφερθώ. Όλες με απόλυτη επιτυχία.

Κρίνεις. Πως κρίνεις έτσι όταν δεν έχεις συμμετάσχει στην οργάνωση για να γνωρίζεις το παρασκήνιο? Είπα ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για την επιπολαίοτητα μου να στήσω την εκδρομή χωρίς να έχω πάρει τα χρήματα στα χέρια μου. Έχω δώσει αγώνα όμως όλα αυτά τα χρόνια για τις εκδρομές και τον χαρακτηρισμό ερασιτέχνης δεν τον δέχομαι.

Μήπως το πρόβλημα σου τελικά είναι το ότι δεν σου δώσαμε την εκδρομή να την οργανώσεις εσύ?
Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

22 Οκτ 2014, 10:09

Tsako έγραψε:Δεν σε απείλησα με διαγραφή. Κι απ' τη στιγμή που δεν το έκανα... αυτά τα περί διαγραφής, τα ακούω βερεσέ.

Φυσικά και δεν με απείλησες, εγώ κάπου έχω βαρεθεί πλέον

Με αποκαλείς ερασιτέχνη. Προφανώς δεν θυμάσαι τίποτα... γι' αυτό και θα σου θυμίσω εγώ τι εκδρομές έχω στείσει στο παρελθόν, ώστε να δούμε αν πράγματι είμαι ερασιτέχνης.

* Εκδρομή με MLW Τιθορέα - Δομοκός. Εύκολη περίπτωση. Ο καθένας θα μπορούσε να το κάνει.

* Εκδρομή με Alsthom Αθήνα - Λιανοκλάδι. Παλούκι περίπτωση μιας και έπρεπε να μεριμνήσουμε εμείς για να κατέβει η μηχανή από την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα. Μετά από δεκάδες τηλέφωνα, διαπραγματεύσεις, πονοκεφάλους και και και... η μηχανή μπαίνει σε εμπορικό με δική μας μέριμνα και όχι του ΟΣΕ και κατεβαίνει στην Αθήνα. Η σύνθεση, ρημαγμένη και παρατειμένη στις μόρτες του Ρέντη. Και πάλι με δικές μας προσπάθειες, πέρασαν τα βαγόνια περιοδική και βγήκαν στην κυκλοφορία ώστε να γίνει η εκδρομή. Η δε τραπεζαρία του GOSA, στελεχωμένη από 2 άτομα της Splendid. Αλήθεια, είδες ποτέ ξανά προσωπικό της Splendid σε εκδρομικό?

* Εκδρομή με 2πλή Alco Αθήνα - Λιανοκλάδι. Αγώνας μέχρι τελικής πτώσεως! Οι μηχανές ρημάδια. Τα βαγόνια δεν είχαν μπαταρίες και δεν λειτουργούσαν τα ηλεκτρολογικά τους. Μεριμνήσαμε για όλα. Τρέχαμε σαν τον Βέγγο για να τα κάνουμε λειτουργικά. Δεν μαζέψαμε ποτέ τα χρήματα που απαιτούνταν με αποτέλεσμα το έλειμα των 800 ευρώ να το πληρώσουν κάποιοι από την τσέπη τους. Το κερασάκι στην τούρτα... ο κόσμος πλήρωσε για να επιβιβαστεί σε τραίνο με μία μηχανή, ενώ εμείς είχαμε 2! Διπλή έλξη από Alco, σε εκδρομικό της κανονικής. Αυτό το έχεις ξαναδεί ποτέ?

* ΣΠΑΠ. Τόσες εκδρομές με MAN που βαριέμαι να αναφερθώ. Όλες με απόλυτη επιτυχία.

Μπράβο σου που τις έχεις διοργανώσει, όπως και όσοι έχουμε διοργανώσει κατά το παρελθόν γνωρίζουμε τις τεράστιες δυσκολίες...

Κρίνεις. Πως κρίνεις έτσι όταν δεν έχεις συμμετάσχει στην οργάνωση για να γνωρίζεις το παρασκήνιο? Είπα ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για την επιπολαίοτητα μου να στήσω την εκδρομή χωρίς να έχω πάρει τα χρήματα στα χέρια μου. Έχω δώσει αγώνα όμως όλα αυτά τα χρόνια για τις εκδρομές και τον χαρακτηρισμό ερασιτέχνης δεν τον δέχομαι.

Επιτέλους π@πάρα είπες την λέξη κλειδί "επιπολαιότητα" και με καλύπτεις

Μήπως το πρόβλημα σου τελικά είναι το ότι δεν σου δώσαμε την εκδρομή να την οργανώσεις εσύ?
Αυτή την μ@λ@κία δεν περίμενα από εσένα ειδικά να την ακούσω !
Παραιτούμαι από υπεύθυνος εκδρομών του Amnizia για να μην έχεις την παραμικρή υπόνοια !
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

22 Οκτ 2014, 10:20

Μία σελίδα πίσω γράφω αυτό:
"Δυστυχώς, δεν εισπράξαμε ποτέ τα χρήματα της (μάλλον υποτιθέμενης) χορηγίας με αποτέλεσμα να μην έχουμε τη δυνατότητα να πληρώσουμε την ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για ότι έγινε και ζητώ συγνώμη απ' όλους για την αναστάτωση.
"

Αυτό που έψαχνες να παραδεχτώ λοιπόν, το έχω κάνει ήδη από εχθές. Στραβός είσαι?

Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να δείξεις με την όλη συμπεριφορά σου αλλά και με την εγωϊστική στάση σου: "Διαγράψτε με από το forum, Παραιτούμαι από υπεύθυνος εκδρομών"...
Πέρα απ' το να αποχωρείς από το forum και να παραιτείσε από τις αρμοδιότητες σου, έχεις τίποτε καλύτερο να κάνεις? Για παράδειγμα, θα μπορούσες να ασχοληθείς με το τι κάνουμε από 'δω και πέρα και πως περιορίζουμε τη ζημιά που έχουμε υποστεί.

Όσο για την ιστορία, απ' την παρούσα και μόνο εκδρομή σε εξαίρεσα για δύο λόγους. Κι όχι μόνο εσένα αλλά όλους όσους ασχολείστε με τις εκδρομές. Πρώτον, ήταν ιδαίτερη περίπτωση (και ήθελα να την αναλάβω προσωπικά) και δεύτερον, εσύ ο ίδιος είχες δηλώσει το καλοκαίρι πως δεν έχεις χρόνο πλέον να ασχοληθείς.
Άβαταρ μέλους
stelios
Συνοδός
Συνοδός

22 Οκτ 2014, 10:30

Μάγκες ειρήνη υμίν.......
Σταματήστε απο εδώ και λύστε το αλλού, με pm αυτοπροσώπως όπως θέλετε, με όλα αυτά βάζετε βούτυρο στο ψωμί κάποιων.......
Άβαταρ μέλους
ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

22 Οκτ 2014, 10:54

Το σπονσοριλίκι δεν έχει ζωή εδώ μέσα...ή θα πέφτεις σε ηλίθιο σπόνσορα που ακυρώνει την προσπάθεια ή όταν ο σπόνσορας στα έχει δώσει στο χέρι, θα πέφτεις σε ηλίθια μέλη που το ακυρώνουν μόνοι τους [εξήγηση για το δεύτερο δεν θα δωθεί από μένα, όποιος γουστάρει ας το εξηγήσει , που το έχει ζήσει, δεν έχει σχέση με την τρέχουσα περίπτωση].

Επειδή είμαι στην απέξω, σας ενημερώνω ότι εσείς το κάνετε μεγάλο το θέμα από εκεί που δεν υπάρχει.

Κλειδώστε το θέμα, γιατί θα ξεκινήσει ένας κανιβαλισμός, χωρίς λόγο, παρατηρώ αψυχολόγητες αντιδράσεις, όσο κι αν είμαστε εξοικειωμένοι με αυτές, ζημιά όπως πάντα κάνουν και μικραίνουν συνέχεια το Amnizia, όλοι καταλαβαίνουμε ότι ένας λογικός για να ξεκινήσει εκδρομή έχει εγγυήσεις, έστω προφορικές, όταν τον προδίδουν, δεν μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά από την ακύρωση, βλέπεις έχει εκλείψει το φιλότιμο και δεν μπορείς να βασίζεσαι στο λόγο του άλλου πια...
Αρκεί να μη δημιουργήσουμε ξανά ένα αναξιοκρατικό μόρφωμα.....

Αξιοκρατία - Διαφάνεια - Ειλικρίνεια - Ευθύτητα - Αισιοδοξία

My flickr___ My Wix___ RailPictures

nullius in verba
Άβαταρ μέλους
tasos-spap
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

22 Οκτ 2014, 11:06

το γεγονός οτι ο χ.ψ.ω χορηγός δεν ήταν σωστός στις υποχρεώσεις του δεν μειώνει τις προσπαθειες των παιδιών.φυσικά και δεν εξασφαλίζεις εκδρομη αν δεν πάρεις το μαρουλι στα χέρια αλλά τα παιδια βασιστηκαν στην καλή θέληση που δυστυχώς δεν υπήρξε.καποια στιγμή δυστυχως η ευτυχώς θελουμε δε θελουμε θα βλέπουμε εκδρομές με χορηγία πλέον διοτι δεν θα μπορει ο κοσμάκης να καλύπτει τις τρελές απαιτήσεις,εκτός και αν πηγαίνουμε εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
dedietrich
Staff
Staff

22 Οκτ 2014, 11:23

Tsako έγραψε:Για παράδειγμα, θα μπορούσες να ασχοληθείς με το τι κάνουμε από 'δω και πέρα και πως περιορίζουμε τη ζημιά που έχουμε υποστεί.
:xythumbs: :xythumbs: :xythumbs:

Αυτή είναι όλη η ουσία παιδιά... Ότι έγινε έγινε, αυτά συμβαίνουν και έχουν ξανασυμβεί και θα ξανασυμβούν... Το θέμα είναι πως το χειριζόμαστε και τι κάνουμε από δω και μπρος... Και το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να υποβαθμίσουμε το γεγονός και να μη δώσουμε περαιτέρω βάρος... πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκοπό κάθε είδους αντιπαράθεσης μεταξύ μας... :crazy:

Βασίλη μην το τραβάς... είναι άσκοπο και ζημιογόνο... εξάλλου το topic αυτό είναι δημόσια ορατό...

Να ρίξουμε άμεσα προτάσεις για την επόμενη εκδρομή... να ανοιχτούμε και σε επιβάτες από την τοπκή κοινωνία ώστε να περάσουν καλά, να μας διαφημίσουν, και αυτή η ατυχία σύντομα θα ξεχαστεί...

Ξεκινάω λοιπόν: Εκδρομή Καλαμάτα - Μεγαλόπολη και σε συνεννόηση με τη ΔΕΗ επίσκεψη - ξενάγηση στις βιομηχανικές της εγκαταστάσεις και τα ορυχεία... Πρέπει να βάλουμε στις εκδρομές κάτι ξεχωριστό, ώστε να προσελκύσουμε επιπλέον κόσμο... και επίσης να φανεί ότι κατά κάποιον τρόπο αξίζει το ούτως ή άλλως ακριβό εισιτήριο...

Ρίχτε προτάσεις.... και τέρμα η μουρμούρα.... :-)
Απάντηση