Πρόταση αναδιάρθρωσης του forum

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
kosathel
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δημοσίευσηαπό kosathel » 25 Ιούλ 2012, 11:15

Ο Σιδηρόδρομος στιην Ελλάδα, έχει πάρει την κάτω βόλτα, οι άνθρωποι που ασχολούνται με τον σιδηρόδρομο ως φίλοι του, είναι ελάχιστοι, είμαστε και διαιρεμένοι σε υποομάδες που τρώγονται μεταξύ τους, με την γνωστή φαγομάρα που μας κατέχει έχει δημιουργηθεί ένα τεράστιο αρνητικό κλίμα στην επικοινωνία μεταξύ μας.
Η συνέπεια όλων αυτών είναι να υπάρχει μεγάλη κοιλιά και στο φορουμ, λυπάμε αλλά έτσι θα συνεχίσει.
Κάποτε σε μια συζήτηση με μέλοι του φόρουμ βάλαμε κάποιες ιδέες κάτω, πχ
Να γίνει μια ενότητα που θα παρουσιάζει σε διεθνές ή εθνικό επίπεδο, τρόπους τεχνικούς που θα φέρουν νέα πνοή στον σιδηρόδρομο.
Εγώ πχ πρότεινα να γίνει ένα πειραματικό βαγόνι που θα έχει σκεπή από φωτοβολταικά πάνελ για τις ίδιες λειτουργίες του, ή να υπάρχει κύκλωμα εσωτερικής τηλεόρασης σε διάφορες θέσεις στον συρμό που να δείχνει εντός τψν βαγονιών διάφορες εικόνες από την διαδρομή ζωντανά.
Πάτα εδώ να δεις το ιστολόγιό μου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΧΟΥ-ΒΟΥ » 25 Ιούλ 2012, 11:37

"DimitrisG" post=232058 έγραψε:Συμφωνώ απολύτως με Elias .... :clap:

Εσυ τώρα τι πετάγεσαι ρε 666 ; :woohoo: :woohoo: :woohoo: :bash: :bash: :bash:
Τα κάνεις παντού μαντάρα και φεύγεις....... :bash: :bash: :bash:

Άβαταρ μέλους
pindos10
Staff
Staff
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pindos10 » 25 Ιούλ 2012, 12:16

Ηλια, να αναφερω, εκτος απο την θεματογραφια η οποια εκλειπει τα τελευταια χρονια με τη συρρικνωση του σιδηροδρομου, την "ακαταμαχητη γοητεια" που ασκει το facebook σε πολλα παλια μελη του φορουμ, με αποτελεσμα να ξεροσταλιαζουν εκει με τις ωρες και να φλυαρουν ακαταπαυστα, ξεχνωντας το επιπεδο της συζητησης για το οποιο καποτε εδω προεβαλαν την χαμηλη ποιοτητα του κατ'αυτους, με αποτελεσμα να αποχωρησουν.

Άβαταρ μέλους
Elias
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δημοσίευσηαπό Elias » 25 Ιούλ 2012, 12:36

Πιθανον Νικο, αλλα ας δουμε τί λαθη κανουμε εμεις εδω πριν στραφούμε σε εξωτερικές αιτίες, βάσιμες ή όχι.

Στο Facebook ετσι κι αλλιως σε 2 γκρουπ ήμουν και απο το ένα αποχώρησα γιατι βαρέθηκα να βλέπω αντι για τρένα, candy photos με μπουτια/βυζια/bobba τραβηγμένες μεσα στα βαγόνια....

Το τελευταίο γιατι κάποιοι εδω μεσα λόγω ηλικίας δεν κατάλαβαν το σχόλιό μου "αλλο φωτογράφιζα εγω στην ηλικία σας", βασικα δεν κατάλαβαν το ειρωνικό του "φωτογράφιζα".

Και με είπαν και ανώμαλο :silly:
Too old to Inter, too young to rail

Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΧΟΥ-ΒΟΥ » 25 Ιούλ 2012, 12:36

Δεν πειράζει ρε Νίκο,άστους να γρονθοκοπάνε και να παλαμοκροτίζουν στο facebook, που ξέρεις μπορεί να βρούνε και καμιά θυληκιά εκεί μέσα μπας και ξεβουλώσουν τίποτα.........

Άβαταρ μέλους
erail
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δημοσίευσηαπό erail » 25 Ιούλ 2012, 13:48

Καλά τα λέει ο ανώμαλος-γέρος. :master:

Εγώ πάλι πιστεύω οτι ένας καυγάς θα επαναφέρει το χωριό.
Φέρτε ψάρια, ασπίδες, σφυριά και μενίρ.
Εγώ θα στείλω πμ στον Κρις... :lol22:
Γκααα!

Γ. Χαζάπης
σιδηροδρομόφιλος, ΟΧΙ μπετατζής...
Σώστε τη ΣΠΑΠ!
Διασώστε τη γοητεία του σιδηροδρόμου.

Reset στο κράτος.

Άβαταρ μέλους
Φώτης Κορομηλάς
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό Φώτης Κορομηλάς » 25 Ιούλ 2012, 14:13

"erail" post=232085 έγραψε:Καλά τα λέει ο ανώμαλος-γέρος. :master:

:blink:

Άβαταρ μέλους
Andreas
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Andreas » 25 Ιούλ 2012, 14:15

Καλά τα λέει ο ανώμαλος-γέρος. :master:

Εγώ πάλι πιστεύω οτι ένας καυγάς θα επαναφέρει το χωριό.
Φέρτε ψάρια, ασπίδες, σφυριά και μενίρ.
Εγώ θα στείλω πμ στον Κρις... :lol22:

Ελιώσα ρε γαϊδαρε..... :largecry: :largecry: :largecry:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Α.Αναστασιάδης » 25 Ιούλ 2012, 14:22

"Andreas" post=232092 έγραψε:Ελιώσα ρε γαϊδαρε..... :largecry: :largecry: :largecry:

Βρε καλώς το παλικάρι μας...
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.

Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » 25 Ιούλ 2012, 14:33

"Tsako" post=232063 έγραψε:...

Από τη μία πλευρά έχουμε μέλη με γνώση στο σιδηρόδρομο και πολύ ισορροπημένη άποψη, με νευρικότητα ορισμένες φορές, ενώ από την άλλη έχουμε νέα παιδιά που τους αρέσει το τραίνο, λίγο αυθάδη και με έπαρση ή ξερολίαση όπως το αποκαλείς. ....

Ξέχασες να τους χωρίσεις και διαγώνια, δηλαδή αυτοί που έχουν γνώση στο σιδηρόδρομο αλλά έχουν και έπαρση και ξερολίαση. Και αυτό είναι πολύ κακό είδος. :imsorry:
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:

Άβαταρ μέλους
kosathel
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δημοσίευσηαπό kosathel » 25 Ιούλ 2012, 15:35

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και ασχολούμαι με τον ειδικό τύπο από το 1982 και μετά (Πτήση, 4 τροχοί, Ποπ και ροκ, Ηχος, μοντελισμός κτλ) πάντα υπαρχουν άνθρωποι που διαφωνούσαν με τους πάντες (εποχή γραμμάτων), τώρα στα φορυμ, συμβαίνει ακριβώς το ίδιο σπλώς είναι ποιο άμμεσο το αποτέλεσμα.
Ξέρω άνθρωπο με απίστευτες γνώσεις πάνω σε τεχνικά θέματα, ο οποίος φοβάται να γράψει για να μην τον αποπάρουν ή τον πουνε ξερόλα (γενικά είναι χαμηλών τόνων και μέλος του φόρουμ), αυτό το μέλος είναι ανεκμετάλευτο (φταίει και ό ίδιος σε ένα βαθμό).
Άλλο που συμβαίνει και δεν είναι πρέπον, είναι αυτή η μυστικοπάθεια που έχουμε μερικοί, λες και είναι μυστικά του ΝΑΤΟ, δηλαδή τι θα συμβεί αν πούμε ότι στις τάδε του μηνός θα περάσει ο τάδε ειδκός συρμός; θα καταρεύσει το ΣΥΜΠΑΝ; (Αυτό με εκνευρίζει απίστευτα).
Πάτα εδώ να δεις το ιστολόγιό μου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Andreas
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Andreas » 25 Ιούλ 2012, 16:29

Βρε καλώς το παλικάρι μας...

Μεταξύ φθοράς και αυθαρσίας.... :mrgreen:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sv1xv
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 25 Ιούλ 2012, 16:43

"Tsako" post=232063 έγραψε:Κάτι τρέχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου με το οποίο θα προσπαθήσω να αναγγενήσω το ενδιαφέρον του κόσμου τόσο εδώ όσο και στον κύκλο των σιδηροδρομόφιλων. Είναι κάτι το οποίο θα ταρακουνήσει τα πάντα και θα αλλάξει κατεστημένα, αν πετύχει!
Δυστυχώς δεν μπορώ να το αποκαλύψω ακόμα. Προς το τέλος του χρόνου όμως θα το κάνω, ακόμα και αν δεν υπάρχει Amnizia... ;)
Τι έγινε αρχηγέ? Ανοίγει η Φλώρινα? Ξαναβάζουν ελκόμενα στη ΣΠΑΠ (έστω και για τα σκουπίδια που έλεγαν)? Ανοίγει το Κρυονέρι-Αγρίνιο?

Για να πω πως αισθάνομαι, μετά το κλείσιμο της Πελοποννήσου κάτι έσπασε μέσα μου. Δεν μου κάνει κέφι να γράψω πια, είτε γκρινιάζουν διάφοροι είτε όχι....
:evil: The Internet is the best place to make new enemies.

Άβαταρ μέλους
Elias
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

Δημοσίευσηαπό Elias » 25 Ιούλ 2012, 17:42

"kosathel" post=232099 έγραψε:[...]Άλλο που συμβαίνει και δεν είναι πρέπον, είναι αυτή η μυστικοπάθεια που έχουμε μερικοί, λες και είναι μυστικά του ΝΑΤΟ, δηλαδή τι θα συμβεί αν πούμε ότι στις τάδε του μηνός θα περάσει ο τάδε ειδκός συρμός; θα καταρεύσει το ΣΥΜΠΑΝ; (Αυτό με εκνευρίζει απίστευτα).

Τι λες τωρα????

Ξερεις τί σημαινει να το μαθει κι άλλος? Να παει κι αλλος να βγαλει φωτο? Να μην εχει το σεντουκι μας την αποκλειστικότητα? Πως θα το αντεξουμε μετα?

Πώς αλλιως θα διατηρήσουμε το μυθο (μας) του "ειμαι μεσα στα πραγματα και γνωριζω τα πάντα" ?

Πτωχέ και αγνε κοζαθελ... :allright:
Too old to Inter, too young to rail

Άβαταρ μέλους
Α.Αναστασιάδης
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Α.Αναστασιάδης » 25 Ιούλ 2012, 18:51

"kosathel" post=232099 έγραψε:...δηλαδή τι θα συμβεί αν πούμε ότι στις τάδε του μηνός θα περάσει ο τάδε ειδκός συρμός; θα καταρεύσει το ΣΥΜΠΑΝ; ...

Αν στείλεις το DVD θα σου λέω πότε έχει εμπορικό να φωτογραφίσεις... :bring:
Μας δουλεύεις και εσύ μου φαίνεται,μου θες και ειδικό συρμό...εδώ ένα κακομοιριασμένο 80501 φεύγει μία στο τόσο απο Διαλογή,κανείς δεν ασχολείται τάχα μου τάχα μου( :rant: ),και όλοι τους είναι στα όρη και τα βουνά εντελώς τυχαία και φωτογραφίζουν...Τυχαίο,δεν νομίζω... :whistle:
«Αλλήλων καταφρονούντες, αλλήλοις αρεσκεύονται, και αλλήλων υπερέχειν θέλοντες, αλλήλοις υποκατακλίνονται»
Μάρκος Αυρήλιος Ρωμαίος Αυτοκράτορας 160 -181 μ.Χ.

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

ypomnhma