ΝΕΑ ΑΦΙΞΗ ΜΕΛΟΥΣ!! ( Τόπικ καλωσορίσματος νέων μελών )

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster
Άρθρα: 8

10 Σεπ 2011, 20:56

[quote=""diakos":i5yjqxkv"]Γειά σας και από μένα, είμαι φίλος του Tsako από Διδυμότειχο. :dancer: [/quote]
Διμοτιανός είσαι και συ φίλε? Καλώς ήρθες "μπαριμ". :lol22:
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
mitsosepanastasi
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.
Άρθρα: 0

07 Οκτ 2011, 21:43

Καλησπέρα σας παιδιά...
Δημήτρης από Λάρισα, σχετικά μικρός ηλικιακά... Έχω μεγαλώσει κυριολεκτικά και μεταφορικά από τον σιδηρόδρομο. Aπό τις συζητήσεις που διάβασα χαίρομαι που βρήκα ανθρώπους που αγαπάνε με όλη τη σημασία της λέξεως το τρένο και επιδιώκουν το καλό του. Μία φωτογραφία και μία ιδέα που μοιράζεται εδώ είναι 1000 φορές καλύτερη από τις τόσες πολιτικές και αποφάσεις που έχουν εφαρμοστεί τόσα χρόνια. Αν άφηναν την διαχείριση έστω και ενός συρμού σε ανθρώπους που πονάνε τον σιδηρόδρομο και τον αγαπάνε θα φαινόταν η διαφορά σε σχέση με όσα γίνονται. Αυτά τα λίγα από εδώ,τα περισσότερα σε post.. :occasion:
Άβαταρ μέλους
Ιάσονας Ζ.
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

07 Οκτ 2011, 22:08

Καλωσήρθες!! :mrgreen: :mrgreen:

Καλά ποσταρίσματα ... !
Εικόνα
Siemens
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

07 Οκτ 2011, 22:52

Θαυμάσια! Αλλά έχω μια απορία νεαροί του φόρουμ:
Γιατί δεν ακολουθείτε τους Κανόνες της ελληνικής γραμματικής; Δεν είναι κρίμα να καθόμαστε να διορθώνουμε τα ποστ, αντί να συμμετέχουμε κι εμείς στους διαλόγους;
Κάντε αν θέλετε μια προσπάθεια...
(Και δεν αναφέρομαι στην ορθογραφία που μπορεί να είναι αδυναμία, αν και ο chrome βοηθάει και σ' αυτό).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
George D
Staff
Staff
Επικοινωνία:

08 Οκτ 2011, 02:02

αιγκο ντεν κσερη ελυννικα ! :bring: :bring: :bring:
Νίκος_Νίκαια
Συνοδός
Συνοδός

08 Οκτ 2011, 02:13

Να 'μαι και εγώ.. Άργησα αλλά το βρήκα. Καλώς σας βρήκα παλικάρια. Είναι πολύ ενδιαφέρον το forum. Γίνεται ωραία δουλειά.!
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster
Άρθρα: 8

11 Οκτ 2011, 16:43

Καλώς τον Νίκο! :occasion:
Ηλίας
No alsthom...No Party!
pvuccino
Συνοδός
Συνοδός

11 Νοέμ 2011, 13:12

Να 'μαι κι εγώ... μετά από 2 χρόνια σιωπηλής ανάγνωσης του forum αποφάσισα να βγω επιτέλους απ' την αφάνεια! :dancer: :dancer:

Τώρα θα με ρωτήσετε γιατί μου πήρε τόσο καιρό! Η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα δεν είχα την ανάγκη, άλλωστε το forum είναι τόσο μεγάλο κι έχει τέτοιο θησαυρό γνώσεων που ακόμα και σήμερα, μετά από 2 χρόνια, δεν έχω διαβάσει όλα τα topics! Κι ύστερα αν και η αγάπη μου για τα τρένα είναι μεγάλη, ήθελα να έχω μια σχετική γνώση του αντικειμένου πριν πω το οτιδήποτε. (Εδώ όταν ξεκίνησα να σας διαβάζω, αγνοούσα μέχρι και τη διαφορά κανονικής-μετρικής! :oops: Πού να μίλαγα;)

Η ανάγνωση όμως του forum αυτόυ ήταν για μένα μεγάλη απόλαυση και ένας τρόπος να ξεχνιέμαι όταν πέρναγα δύσκολα. (και υπήρξαν πολλές τέτοιες στιγμές στα τελευταία 2 χρόνια) Και γι' αυτό θέλω πρώτα απ' όλα να σας ευχαριστήσω όλους που φτιάξατε μια τέτοια όαση για ανθρώπους που αγαπούν τα τρένα και γενικότερα ό,τι έχει να κάνει με ΜΜΜ.

Το όνομά μου είναι Παύλος Βουτσίνος και ως κάτοικος Αγίων Αναργύρων Αττικής, το περίεργο θα ήταν να ΜΗ μ' άρεσαν τα τρένα! :lol22: :lol22: Εδώ και στο περίπτερο να θες να πας, μια δυο γραμμές θα τις περάσεις!! Δημοτικό πήγα ακριβώς εκεί που είναι σήμερα ο σταθμός του Προαστιακού. (αν και τότε βέβαια ήταν γεμάτο με άδεια εμπορικά βαγόνια και ράμπες) Παιχνίδια βέβαια στις άδειες γραμμές, μέσα στα εγκαταλελειμένα βαγόνια κτλ. Μέχρι και τη γραμμολογία είχα αποτυπώσει στις παιδικές μου ζωγραφιές! Και βέβαια οι σχετικές απορίες, όπως πχ που πάνε αυτές οι παλιές γραμμές στην Ανάκασα (Γραμμή Λαυρίου) ή γιατί τις νύχτες συνεχίζω και ακούω αυτή τη μηχανή (μετρική Alco) ενώ έχει ήδη προφανώς φτάσει στον Ασπρόπυργο;; :lol22: :lol22:

Και φυσικά Λύκειο στο Πειραμάτικο στην Ανάκασα, που αλλού; Δίπλα στις γραμμές!! :mrgreen: (του "Λαρισαικού" αυτή τη φορά!) Και στην Β' Λυκείου είδα συμμαθητή μου να συγκρούεται μετωπικά με παλαιο-ΜΑΝ Χαλκίδας που μόλις είχε ξεκινήσει από το σταθμό του "Πύργου Βασιλίσσης." (περιττό να σας πω ποιος κέρδισε... :-( )

Αυτά τα ολίγα (!) για μένα. Έχω μια τάση να γράφω σεντόνια αλλά θα το ξεπεράσω. :lol22: Χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω και επίσημα πια και εύχομαι (και ελπίζω) να τα πάμε καλά! :occasion:
Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

11 Νοέμ 2011, 13:52

Καλώς τον Παύλο.
Κακώς είχες καταδικάσει τον εαυτό σου με σιωπή. Ευτυχώς που δόθηκε η ευκαιρία με το κουίζ στα Σεπόλια, και την έσπασες.

Αν και όπως λες έχεις μάθει ήδη πολλά, για ότι θέλεις, μη διστάζεις να ρωτάς. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, όλοι ρωτάμε και μαθαίνουμε.

:occasion:
My pictures at Railpictures, Flickr and Railscapes.NET
Εικόνα
pvuccino
Συνοδός
Συνοδός

11 Νοέμ 2011, 14:05

Σ' ευχαριστώ πολύ. :wink:

Δεν "καταδίκασα" τον εαυτό μου σε τίποτα, απλά δε μου 'χε δημιουργηθεί ακόμα η ανάγκη να μιλήσω. (ε εκεί με τα Σεπόλια ναι όντως δεν άντεξα!! :lol22: )
PanosN
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

11 Νοέμ 2011, 14:28

Καλώς ήρθες και ενεργά στο forum! :wink: :allrightman:
ante geiaaaaaaaaaaaaaaaaaa....................
Άβαταρ μέλους
pindos10
Staff
Staff
Επικοινωνία:

11 Νοέμ 2011, 16:31

Παυλο καλως ηρθες και καλα ποσταρισματα πλεον! :occasion: :occasion: :occasion:
Εχεις αποτυπωσει και στο φακο καποιες απο αυτες τις παραστασεις(σιδηροδρομικες), που ειχες την τυχη να ζησεις απο μικρος?
Άβαταρ μέλους
stavros_notou
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

11 Νοέμ 2011, 16:34

Καλωσόρισες Παύλο!!!
Καλά ποσταρίσματα :allrightman:
Τρεις μέρες σπάγαν τα καρφιά και τρεις που σε καρφώναν
και συ με τις παλάμες σου πεισματικά κλειστές
στερνή φορά κι ανώφελα ξορκίζεις τον τυφώνα
που μας τραβάει για τη στεριά με τους ναυαγιστές
pvuccino
Συνοδός
Συνοδός

11 Νοέμ 2011, 17:12

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα!

Pindos10 δυστυχώς η φωτογραφία δεν είναι ένα απ' τα χόμπυ μου, άρα όχι. Ακόμα και στην προσωπική μου ζωή σπανίως βγάζω φωτογραφίες. Η μόνη φωτό που έχω βγάλει ποτέ από ΜΜΜ ήταν τη δεκαετία του '90 το εσωτερικό ενός δεινόσαυρου!! :lol22: :lol22: Μη με ρωτήσεις γιατί, μ' άρεσε πολύ κι ήθελα να το θυμάμαι!
Siemens
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

12 Νοέμ 2011, 21:25

Καλώς όρισες Παύλο κι από εμένα, σίγουρα θα περάσεις όμορφες ώρες με διαλόγους, εικόνες, εμπειρίες και άλλα πολλά γύρω από το αγαπημένο μας χόμπι.

Μας συνδέουν λίγο η περιοχή (Πύργος Βασιλίσης, παλιά μου λημέρια) και οι "Δεινόσαυροι" (αλησμόνητο 420 Πειρ - Αγ. Παρασκευή) στα τέλη της δεκαετίας του 80.
Απάντηση