ΝΕΑ ΑΦΙΞΗ ΜΕΛΟΥΣ!! ( Τόπικ καλωσορίσματος νέων μελών )

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
Drmakspy

Re: ΝΕΑ ΑΦΙΞΗ ΜΕΛΟΥΣ!! ( Τόπικ καλωσορίσματος νέων μελών )

Δημοσίευσηαπό Drmakspy » 14 Απρ 2014, 14:19

Καλώς σας βρήκα. Είμαι ο Σπύρος από τον Βόλο, λάτρης του τραίνου από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου... Πως να μην είναι κανείς λάτρης του τραίνου όταν μεγαλώνει στην πόλη που συγκέντρωνε 3 διαφορετικά εύρη γραμμής, όταν η πίσω πόρτα του γαλακτοπωλείου του παππού έβλεπε στην είσοδο της αλάνας του εμπορικού σταθμού, όταν από την μπροστινή είσοδο αριστερά στα 100 μέτρα έβγαιναν οι συρμοί για το λιμάνι με τις όμορφες κι ευέλικτες V60 να κάνουν το πέρα δώθε, όταν ο γυρισμός του τραίνου της γραμμής Πηλίου με τις πανέμορφες ατμομηχανές γινόταν το "ρολόι" που σήμαινε επιστροφή στο σπίτι από την απογευματινή βόλτα με την γιαγιά και τον παππού στο πάρκο της Δημαρχίας, όταν η αγαπημένη σου θεία ζει στο λόφο πάνω από το εργοστάσιο το Τσαλαπάτα ακριβώς εκεί που έχεις τα πάντα στα πόδια σου, όταν οι διακοπές συνδέονταν με την αγκαλιά της Breda που μας πήγαινε Καλαμπάκα για να πάμε από εκεί στην Καστανιά Ασπροποτάμου, όταν η αερογέφυρα περνά πάνω από τα σημεία κλειδιά για τις μανόβρες αλλά και από το μηχανοστάσιο και εκτός του να χαζεύεις τις επισκευές και τις μανόβρες, σε τύλιγε κάθε τόσο ο ατμός και ο καπνός κάνοντάς σε να ζεις σε ένα δικό σου σύννεφο, όταν οι κομψές Ferrostaal - Esslingen ήταν εκείνες που πότε πότε σε πήγαιναν σε μεγαλύτερες πολιτείες..... Κι εκείνη η μυρωδιά.... που δεν ήθελες να διώξεις από την μύτη σου....

Άβαταρ μέλους
ΧΟΥ-ΒΟΥ
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΧΟΥ-ΒΟΥ » 14 Απρ 2014, 14:30

Καλώς μας ήρθες φίλε ! :xythumbs:

Αυτό ειδικά με το γαλακτοπωλείο και την πίσω πόρτα με έφτιαξε άγρια.

Άβαταρ μέλους
zartas
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό zartas » 15 Απρ 2014, 12:24

Drmakspy έγραψε:Καλώς σας βρήκα. Είμαι ο Σπύρος από τον Βόλο, λάτρης του τραίνου από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου... .

Καλώς ήρθες φίλε Σπύρο :xythumbs: ,

και με το καλημέρα θέλουμε τη βοήθειά σου σε κάτι. Ένα από τα δύο μηχανάκια του Τσαλαπάτα (η 509/1908 της Decauville) παραδόθηκε αρχικά σε κάποιον ¨"Χρυσοχοείδη" στον Βόλο και μάλιστα έφερε και το όνομα "ΒΟΛΟΣ". Στο Κεραμοποιείο πήγε αρχές της δεκαετίας του 1920 και δυστυχώς ο ίδιος ο Άρης ο Τσαλαπάτας δεν θυμόταν από που πήγε και πως πήγε. Έχει πάρει το αυτί σου τίποτα για αυτόν τον Χρυσοχοείδη και τις δουλειές του?

Φιλικά
Γιάννης

PS. Θα σε παρακαλούσα να δημοσιεύσεις την (όποια) απάντησή σου στο topic "Ατμάμαξες των Δικτύων μας" όπου και υπάρχει σχετική ανάρτηση.
The fire burns much better...(Richard Trevithick, February 20th, 1804)

Άβαταρ μέλους
koma72
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό koma72 » 11 Ιούλ 2014, 17:21

γεια σας στην ομορφη παρεα σας,Κων/νος απο αθηνα ,πολυ ωραια ολα αυτα που διαβαζω και μαθαινω εδω μεσα,μου λυσατε αποριες που ειχα πολλα χρονια.

Άβαταρ μέλους
Manos T.
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό Manos T. » 11 Ιούλ 2014, 17:32

Να είσαι καλά Κωνσταντίνε! Σε ευχαριστούμε και καλώς σε βρήκαμε!!!

Άβαταρ μέλους
tomasxouliaras

Δημοσίευσηαπό tomasxouliaras » 09 Νοέμ 2014, 13:43

Καλησπέρα σε όλους τους σιδηρόφιλους! Καινούργιος εδώ μόλις έκανα εγγραφή και testάρω λίγο τα forums. Φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και ενημερωτικό όντως. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα, καν να δω μερικά ALcoS στην Πελλοπόνησο γιάτι είναι όντως τα καλύτερα μηχανήματα που έχουμε στην Ελλαδάρα μας!

Πάντως σας συγχαίρω για την υπέροχη δουλειά του site (που το κρατάτε ακόμα ζωντανό) και ελπίζω να τα πούμε για YouTube meetings και άλλα.

Ευχαριστώ! :xythumbs:
Rotem, Siemens, Stadler, ALcO, Alstom, MLW, MAN, Die Dietrich, Bombardier.

All greek trains.

Άβαταρ μέλους
dimon11xx
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό dimon11xx » 24 Δεκ 2014, 15:40

Γεια σας και καλές γιορτές σε όλους.
Έκανα πρόσφατα εγγραφή στην ομάδα. Μέχρι στιγμής από μια μικρή περιήγηση στο forum βρήκα εκατοντάδες ενδιαφέροντα θέματα που καλύπτουν πάρα πολλά και ποικίλα θέματα. Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που έχετε κάνει!
Οι σιδηροδρομικές μου αναζητήσεις αφορούν την ιστορία του σιδηροδρόμου (κυρίως στην Ελλάδα), τεχνικά στοιχεία, τον μοντελισμό αλλά κυρίως την απόλαυση που προσφέρει ο σιδηρόδρομος όταν τον ζεις.
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τεχνικά στοιχεία για την παλιά γέφυρα του Ασωπού (αυτή που καταστράφηκε το 1943).

Φιλικά
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
Mystic_Bard
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Mystic_Bard » 25 Δεκ 2014, 17:17

Καλός σε βρήκαμε !!!!
για τα τεχνικά θέματα ρώτα και στα αντίστοιχα sub-forum ώστε να το δουν οι γνώστες !!!!

Άβαταρ μέλους
pindos10
Staff
Staff
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pindos10 » 25 Δεκ 2014, 20:33

dimon11xx καλως ορισες και καλα ποσταρισματα!

Για την παλια γεφυρα του Ασωπου, περιηγησου στο Ιστορικο Φορουμ, οπου υπαρχουν φωτογραφιες της γεφυρας, το σχεδιάγραμμά της και αλλες πληροφοριες... :-)
Δεν μπορω να θυμηθω που ακριβως ειναι, λογω ηλικιας... :biggrin:

Άβαταρ μέλους
dimon11xx
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό dimon11xx » 26 Δεκ 2014, 22:19

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τις πληροφορίες (παρότι μέχρι στιγμής δεν βρήκα κάτι σχετικό με παλιά γέφυρα Ασωπού).

Άβαταρ μέλους
MetroDriver3512
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό MetroDriver3512 » 07 Ιαν 2015, 05:17

Γεια σε όλους καλή χρονιά και χρόνια πολλά!.Ονομάζομαι Γιάννης και να πω την αλήθεια (χωρίς να προσβάλω κανέναν)βρήκα αυτό το site κυρίως απ τις καταπληκτικές δουλειές σας στο train simulator όπως η εξωπραγματικά φωτορεαλιστική διαδρομή Τιθορεα-Λειανοκλαδι,η πολυαγαπημένη μηχανή ADTranz και φυσικά η Alsthom(έστω repaint)Δεν λέω "Γαλλίδες","Κιολεΐδικα"κλπ διότι ακόμα είμαι αρκετά νέος σε αυτές τις εκφράσεις και το επάγγελμα, με πιο μοντέρνο τρόπο είμαι noob!.Πολλά μπράβο έχω να πω σε όλους!Καλώς σας βρήκα λοιπόν!
Υ.Γ. Το ξέρω ότι πολλοί θα τρελαθούν με την ώρα που έκανα το post αλλά για να δικαιολογηθώ μόλις έχω ξυπνήσει κ αν υπάρχει κάποιος άλλος οδηγός μετρό θα θυμηθεί τις ώρες που του έκαναν εκπαίδευση πριν την κανονική λειτουργία. :crazy:

Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Δημοσίευσηαπό alsthom » 07 Ιαν 2015, 09:05

Είπες την μαγική λέξη (alsthom) οπότε, είσαι καλοδεχούμενος :mrgreen:
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Άβαταρ μέλους
MetroDriver3512
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό MetroDriver3512 » 07 Ιαν 2015, 18:07

Χεχεχε :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 89
Staff
Staff

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 89 » 07 Ιαν 2015, 19:53

Καλώς όρισες, Γιάννη! Καλή αρχή και καλά ταξίδια, στην κυριολεξία αλλά και μεταφορικώς, στο forum!
"Να φοβάσαι την ημέρα που το πέρασμα ενός τραίνου δεν θα σε συγκινεί πια"....
Τα σιδηροδρομικά μου βίντεο... https://www.youtube.com/user/panagos89/videos

Άβαταρ μέλους
MetroDriver3512
Φύλακας Ι.Δ.
Φύλακας Ι.Δ.

Δημοσίευσηαπό MetroDriver3512 » 09 Ιαν 2015, 20:41

Καλώς σας βρήκα λοιπόν.Έχω ακόμα μέλλον μέχρι να αρχίσω τα "υπόγεια" ταξίδια μου στη κυριολεξία αλλά μεταφορικώς στο forum έχω ήδη ξεκινήσει. :-)
Υ.Γ.Συγνώμη που δεν απάντησα σύντομα αλλά διαβάζω ώστε να αρχίσω τα ταξίδια γρηγορότερα.
Εικόνα

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

ypomnhma