Ανενεργά μέλη

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Συνοδός
Συνοδός
Άρθρα: 0

29 Ιουν 2009, 13:04

Δημήτρη δεν διαφωνώ μαζί σου, ούτε και στην ουσία με τον elia (ο οποίος αυτή τη στιγμή φιλοξενεί ομογενείς μοντελιστές!!!).

Έθεσα απλά μία σκέψη, η οποία στην ουσία δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμη (έχει δίκαιο ο elias σ' αυτό), αλλά από την άλλη σκέφτομαι γιατί να μας δημιουργούν τέτοια τεχνικά προβλήματα στο φόρουμ. Γιατί δεν μπορεί κανένας να μου βγάλει από το μυαλό ότι αυτοί που "κατέβασαν" το παλιό φόρουμ, ήταν μέλη του. Τυχαίος χάκερ μου φαίνεται λίγο απίθανο να χτύπησε το φόρουμ. Εκτός και εάν είμασταν τόσο τυχεροί.

Καλή εβδομάδα σε όλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

01 Ιούλ 2009, 14:59

Μιας και ανοίξατε τέτοια συζήτηση θα τοποθετηθώ και εγώ. :mrgreen:

Το forum μας, θεωρείτε open. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε μία free κοινότητα προσβάσιμη σε όλους. Το μόνο που απαιτείτε είναι ένα τυπικό register με visual confirmation και ένα αληθινό e-mail. Ο λόγος ύπαρξης αυτού του τύπου εγγραφής είναι για να μην έχουμε spam χρήστες και τίποτε άλλο.

Είναι αδιάφορο στους διαχειριστές αν ο χρήστης Guest είναι στην πραγματικότητα ο Απόστολος Γκλέτσος ή όχι. Δεν ενδιαφέρει αν ο χρήστης θα υπογράψει το post του με το ονοματεπώνυμο του ή όχι, απλά γιατί αν ο οποιοσδήποτε υποπέσει σε ποινικό αδίκημα και ζητηθεί από την αστυνομία κτλ. η Amnizia να καταθέσει ότι στοιχεία έχει για τον χρήστη Guest, τότε η μοναδική υποχρέωση που έχουμε βάσει νόμου, είναι να δώσουμε στις αρμόδιες αρχές όλες τις IP του χρήστη που έχουν χρησιμοποιηθεί στο forum.
Η ποινική πλευρά του θέματος λοιπόν είναι μόνη που αφορά την διαχείριση και αυτή με τον τρόπο που λειτουργούμε έχει καλυφθεί πλήρως.

Από κει και πέρα, προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να υπογράφεται το κείμενο ενός χρήστη. Από τη μία αν γινόταν αυτό, ίσως κάποιος να μην αποκάλυπτε κάτι που θα μπορούσε να το κάνει χρησιμοποιώντας την ανωνυμία του, από την άλλη αν κάποιος θέλει να το κάνει μπορεί ελεύθερα είτε να γραφτεί στο forum με το ονοματεπώνυμο του (όπως καλή ώρα ο Αλέξανδρος), είτε να το προσθέσει ως υπογραφή.
Άλλωστε εδώ δεν κάνουμε δημοσιογραφία αλλά συζήτηση.

Άνοιγμα των συζητήσεων σε κοινή θέα δεν έχουμε και αυτό γιατί δεν θέλουμε ο οποιοσδήποτε να μπορεί να πάρει στοιχεία - posts από το forum και να τα χρησιμοποιήσει εναντίον μας ή υπέρ μας, σε μία εφημερίδα, κάποια τηλεοπτική εκπομπή κτλ. χωρίς την προηγούμενη άδεια μας. Αυτό διασφαλίζετε στο ακέραιο όταν για να διαβάσει ένας μέλος μία συζήτηση θα πρέπει πρώτα να έχει εγγραφεί.
Άβαταρ μέλους
pindos10
Staff
Staff
Επικοινωνία:

16 Μαρ 2010, 15:09

[quote=""manaki":30yudnb8"]Το καρφί (μπουλόνι) αυτό ονομάζεται υψομετρική (χωροσταθμική) αφετηρία (Reper). Αποτελεί μία στάση χωροσταθμικής όδευσης του χωροσταθμικού δικτύου του Ο.Σ.Ε. Αντίστοιχα τέτοια μπουλόνια βρίσκονται σε κάθε σταθμό ή στάση του δικτύου σε μέρος του κρασπέδου της αποβάθρας ή σε κάποιο σημείο του κυρίου κτηρίου του σταθμού σε ύψος περίπου 0,40μ από το έδαφος. Το σημείο αυτό έχει γνωστό υψόμετρο, το οποίο αναγράφεται στην αριστερή άκρη της πρόσοψης του κυρίου κτηρίου του σταθμού όπως η Χ.Θ., και χρησιμοποιείται για την μέτρηση υψομετρικών διαφορών του άξονα της σιδηροδρομικής γραμμής και την απόδοση υψομέτρων του άξονά της.[/quote]

Δυο χρονια μετα την εγγραφη σου φιλε manaki και παρεθεσες το πρωτο σου ποστ.
185 μελη εχουν 0 posts και 100 μελη εχουν απο 1-9 posts. Τα 3/5 περιπου των μελων δεν συμμετεχουν, ενω εχω παρατηρησει οτι παρακολουθουν το φορουμ. Ισως οι μοντερε'ι'τορς και οι συμβουλατορες θα επρεπε να αναρωτηθουν το γιατι.
Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

16 Μαρ 2010, 15:41

[quote=""pindos10":203h3mx1"][quote=""manaki":203h3mx1"]Το καρφί (μπουλόνι) αυτό ονομάζεται υψομετρική (χωροσταθμική) αφετηρία (Reper). Αποτελεί μία στάση χωροσταθμικής όδευσης του χωροσταθμικού δικτύου του Ο.Σ.Ε. Αντίστοιχα τέτοια μπουλόνια βρίσκονται σε κάθε σταθμό ή στάση του δικτύου σε μέρος του κρασπέδου της αποβάθρας ή σε κάποιο σημείο του κυρίου κτηρίου του σταθμού σε ύψος περίπου 0,40μ από το έδαφος. Το σημείο αυτό έχει γνωστό υψόμετρο, το οποίο αναγράφεται στην αριστερή άκρη της πρόσοψης του κυρίου κτηρίου του σταθμού όπως η Χ.Θ., και χρησιμοποιείται για την μέτρηση υψομετρικών διαφορών του άξονα της σιδηροδρομικής γραμμής και την απόδοση υψομέτρων του άξονά της.[/quote]

185 μελη εχουν 0 posts και 100 μελη εχουν απο 1-9 posts. Τα 3/5 περιπου των μελων δεν συμμετεχουν, ενω εχω παρατηρησει οτι παρακολουθουν το φορουμ. Ισως οι μοντερε'ι'τορς και οι συμβουλατορες θα επρεπε να αναρωτηθουν το γιατι.[/quote]

Για γίνε πιό σαφής ... :roll:
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

16 Μαρ 2010, 15:43

[quote=""pindos10":26z5piu6"]
185 μελη εχουν 0 posts και 100 μελη εχουν απο 1-9 posts. Τα 3/5 περιπου των μελων δεν συμμετεχουν, ενω εχω παρατηρησει οτι παρακολουθουν το φορουμ. Ισως οι μοντερε'ι'τορς και οι συμβουλατορες θα επρεπε να αναρωτηθουν το γιατι.[/quote]

Είμαστε λίιιγο :offtopic: , αλλά θα απαντήσω εγώ:
από την εμπειρία μου με υπολογιστές, BBS και fora επί δύο δεκαετίες και βάλε, έχω παρατηρήσει ότι σε γενικές τοποθεσίες συζήτησης συμμετέχει δημόσια σε τακτική βάση το 1/10 των συμμετεχόντων.

Με άλλα λόγια, με 500 γραμμένα μέλη, τα 50 είναι αναμενόμενο ότι θα συζητούνε τακτικά και θα συντηρούν τη κουβέντα.
Αλλα 50 με 100 μέλη (1/10 έως 2/10) θα γράφουν κάτι ΠΟΛΥ περιστασιακά.

Τα στοιχεία που αναφέρω επιβεβαιώνονται και από αυτό το φόρουμ (που έχει και το πλεονέκτημα ότι είναι εξειδικευμένο, άρα ποσοστιαία η συμμετοχή του είναι καλύτερη από ένα γενικό φόρουμ που γράφεται κάθε καρυδιάς καρύδι)

Για περισσότερα, σε παραπέμπω εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Lurker

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
xarys
Συνοδός
Συνοδός

16 Μαρ 2010, 15:45

Το forum είναι πηγή πληροφόρησης περι των σιδηροδρομικών στη χώρα. Κάποια μέλη έχουν την πληροφόρηση και κάνουν τον κόπο να τη μοιράζονται με τους υπόλοιπους. Αν δεν έχεις κάτι να πεις απλά δε γράφεις.
το κρατος ειμαστε εμεις...
Άβαταρ μέλους
Apostolis Dim
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

16 Μαρ 2010, 16:37

[quote=""DimitrisG":39lz4k00"][quote=""pindos10":39lz4k00"][quote=""manaki":39lz4k00"]Το καρφί (μπουλόνι) αυτό ονομάζεται υψομετρική (χωροσταθμική) αφετηρία (Reper). Αποτελεί μία στάση χωροσταθμικής όδευσης του χωροσταθμικού δικτύου του Ο.Σ.Ε. Αντίστοιχα τέτοια μπουλόνια βρίσκονται σε κάθε σταθμό ή στάση του δικτύου σε μέρος του κρασπέδου της αποβάθρας ή σε κάποιο σημείο του κυρίου κτηρίου του σταθμού σε ύψος περίπου 0,40μ από το έδαφος. Το σημείο αυτό έχει γνωστό υψόμετρο, το οποίο αναγράφεται στην αριστερή άκρη της πρόσοψης του κυρίου κτηρίου του σταθμού όπως η Χ.Θ., και χρησιμοποιείται για την μέτρηση υψομετρικών διαφορών του άξονα της σιδηροδρομικής γραμμής και την απόδοση υψομέτρων του άξονά της.[/quote]Δυο χρονια μετα την εγγραφη σου φιλε manaki και παρεθεσες το πρωτο σου ποστ.
185 μελη εχουν 0 posts και 100 μελη εχουν απο 1-9 posts. Τα 3/5 περιπου των μελων δεν συμμετεχουν, ενω εχω παρατηρησει οτι παρακολουθουν το φορουμ. Ισως οι μοντερε'ι'τορς και οι συμβουλατορες θα επρεπε να αναρωτηθουν το γιατι.[/quote]Για γίνε πιό σαφής ... :roll: [/quote]
Υποθέτω πως ο pindos10 εννοεί ότι υπάρχουν κάποια μέλη μέσα από τον ΟΣΕ που παρακολουθούν "κρυφά" τα όσα γράφονται, κάποια άλλη μέλη που ενδεχομένως να κλέβουν ιδέες από εδώ για να τις "ακριβοπουλάνε" ύστερα μέσα σε βαθυστόχαστες μελέτες καθώς και κάποια άλλα μέλη από την δημοσιογραφική οικογένεια.
Κι εγώ το πιστεύω ότι ισχύει και φυσικά θα το βλέπουν καθημερινά και οι moderators μέσα από τις ip των μελών.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό, όσο μεγαλύτερη διάδοση έχουν οι ιδέες μας, τόσο το καλύτερο.

Όλα αυτά χωρίς κάποια μομφή προσωπικά στον χρήστη manaki, καθώς δεν τον γνωρίζω και όντως μπορεί να είναι απλά ένας φίλος του σιδηροδρόμου που θέλει απλά να ενημερώνεται και προτιμά να μην spamάρει.
"Πρωτοβουλία πολιτών για τη διάσωση και επαναλειτουργία της παλαιάς σιδηροδρομικής γραμμής Πλαταμώνα"
Ο ιστότοπος της Πρωτοβουλίας και το φυλλάδιο !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Outsider
Συνοδός
Συνοδός

16 Μαρ 2010, 17:47

[quote=""pindos10":2e6txypt"]
Well, but you require registration to be able to even read the forums, blame yourselves if you have members that only read the forum! :lol22: :lol22: :lol22:
manaki

16 Μαρ 2010, 18:41

Αρχικά να χαιρετήσω όλους εδώ στο forum, κάτι που δεν έκανα στο πρώτο μου post. Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω την θέση μου λέγοντας οτι νοιάζομαι και ενδιαφέρομαι τόσο όσο και εσείς για τον σιδηρόδρομο και τον Ο.Σ.Ε. και ουδέποτε θα εκμεταλλευόμουν τον σιδηρόδρομο και το forum για προσωπική προβολή και επιτυχία, μιας και για 21 σχεδόν τωρα χρόνια ο σιδηρόδρομος με μεγαλώνει. Επίσης θεωρώ οτι πρέπει να ποστάρω κάτι όταν έχω πλήρη άποψη και εμπερειστατωμένη γνώμη γύρω από ένα θέμα (μην πω καμιά "κοτσάνα"). Συγγνώμη για το off topic και την όλη αναστάτωση...
Άβαταρ μέλους
pindos10
Staff
Staff
Επικοινωνία:

16 Μαρ 2010, 19:54

Αγαπητοι φιλοι, θα ηθελα να κανω μερικες διευκρινισεις που αφορουν σε προηγουμενο ποστ μου και εχουν σχεση με τη συμμετοχη των μελων στο φορουμ και μαλλον παρεξηγηθηκαν. Κατ'αρχην φιλε manaki η αναφορα μου σε σενα και την πρωτη γραφη σου στο φορουμ μετα απο πολυ καιρο και οντας μελος, δεν εχει κανενα ιχνος επιθεσης ή επιπληξης. Ειναι δικαιωμα σου οπως και ολων μας το αν θα γραψεις και ποτε. Απλα ηταν η αφορμη για να αναφερω κατι το οποιο παρατηρησα εδω και καιρο, οταν επισκεπτομενος το φορουμ εχω τη συνηθεια να παταω πανω στα on line μελη που εχουν γραψει κατι ή μου ειναι αγνωστο το nickname και εκει διαπιστωσα οτι ενας μεγαλος αριθμος μελων δεν συμμετεχει καθολου ή εχει ελαχιστη συμμετοχη. Διεθεσα και λιγα λεπτα να κανω μια καταγραφη απο τη λιστα των μελων και παρεθεσα και αριθμητικα τις διαπιστωσεις μου. Αναρωτωμενος γιατι συμβαινει αυτο, ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτες τις διαπιστωσεις με μοναδικο σκοπο τη βελτιωση του αγαπημενου μας φορουμ, παρακινωντας τα μελη να προσφερουν τις αποψεις τους.
Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

16 Μαρ 2010, 20:15

OK, δεκτή η εξήγηση, αλλά από κει και πέρα το πότε και τι θα ποστάρει ο καθένας, δεν μπορεί να μπει σε καλούπι.
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:
Siemens
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός

16 Μαρ 2010, 22:31

[quote=""manaki":c2q0nx5b"]Αρχικά να χαιρετήσω όλους εδώ στο forum, κάτι που δεν έκανα στο πρώτο μου post. Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω την θέση μου λέγοντας οτι νοιάζομαι και ενδιαφέρομαι τόσο όσο και εσείς για τον σιδηρόδρομο και τον Ο.Σ.Ε. και ουδέποτε θα εκμεταλλευόμουν τον σιδηρόδρομο και το forum για προσωπική προβολή και επιτυχία, μιας και για 21 σχεδόν τωρα χρόνια ο σιδηρόδρομος με μεγαλώνει. Επίσης θεωρώ οτι πρέπει να ποστάρω κάτι όταν έχω πλήρη άποψη και εμπερειστατωμένη γνώμη γύρω από ένα θέμα (μην πω καμιά "κοτσάνα"). Συγγνώμη για το off topic και την όλη αναστάτωση...[/quote]

Σε χαιρετώ κι εγώ συνάδελφε, και εύχομαι να αισθάνεσαι όμορφα στη συντροφιά μας.
Συνηθίζουμε να σχολιάζουμε γεγονότα και πολιτικές με την ειλικρεινή μας άποψη, με αυτό ακριβώς το συναίσθημα που νοιώθει καθένας μας, σκεπτόμενος ότι μέσα από αυτήν την επιχείρηση, μεγάλωσε, "έχτισε" τη ζωή του και θα ήθελε τα χρόνια που περνούν να βλέπει το σιδηρόδρομο να κερδίζει τη θέση που του αξίζει στο ελληνικό περιβάλλον.
Καλώς ήρθες και πάλι στη συντροφιά μας.
Άβαταρ μέλους
homo faber
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

16 Μαρ 2010, 23:14

[quote=""Outsider":1xlfdq2m"]Well, but you require registration to be able to even read the forums, blame yourselves if you have members that only read the forum! :lol22: :lol22: :lol22: [/quote]
Έχει δίκιο ο Outsider. Και γω είπα σε έναν φίλο να δει σε κάποιο τόπικ κάτι φωτογραφίες και το φόρουμ του ζήτησε κωδικό. Του πρότεινα να μπω εγώ από τον Η/Υ του με τους κωδικούς μου και μου είπε: "άσε θα γραφτώ, έτσι κάνω και σε άλλα φόρουμ..." Άλλος ένας με μηδεν ποστ δηλαδή...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
str rail
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

02 Ιουν 2011, 19:35

τα ανενεργα μελη ας τα αφηνουμε οπως ειναι, γιατι ειναι μεσα και δημοσιογραφοι που λειτουργουν ως opinion leaders για τις διεκδικησεις μας

και γω εχω συστησει και σε δημοσιογραφους το forum προκειμενου να παρακολουθουν και να ενημερωνονται

εξαλλου και γω για το forum εμαθα μιαν Τεταρτη απογευματινη στον ΣΦΣ, με εκπληξη μου, :roll: παροτι εμπαινα και σε αλλα forum τα σταδια και απο Κρητη με στοχο να προωθω τα rail θεματα
Τραίνο Κρήτης
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&c ... id=4490739
Τραίνο σε όλη την Ελλάδα:
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... &ref=share
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

02 Ιουν 2011, 20:57

Τα ανενεργά μέλη (με μηδενικό post count) διαγράφονται μόνο όταν έχουν να συνδεθούν με το σύστημα τρείς μήνες ή και περισσότερο.

Όσοι επισκέπτονται τακτικά το forum ασχέτως με το αν έχουν posts, δεν διαγράφονται ποτέ.
Απάντηση