Greeklish

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος για το forum και την ιστοσελίδα. Προτάσεις για να βελτιώσουμε το forum και απορίες σχετικά με την λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Greeklish

Δημοσίευσηαπό alsthom » 28 Αύγ 2006, 07:30

1.Parakalountai therma ta meli tou foroum mas, na min grafoun se ellinika giati einai kourastiko na diabazontai kai den yparhei omoiomorfia metaksi twn minimatwn!

2.Παρακαλούνται θερμά τα μέλη του φόρουμ, να μην γράφουν σε greeklish, γιατί είναι κουραστικό να διαβάζονται και δεν υπάρχει ομοιομορφία μεταξύ των μηνυμάτων!

Μεταξύ των δύο ψηφίζω δαγκωτό το δεύτερο! Παρακαλείσθε να κάνετε το ίδιο και σείς! :wink:
Ηλίας
No alsthom...No Party!

Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Nikos » 28 Αύγ 2006, 09:00

Ηλία θα συμφωνήσω μαζί σου, μόνο που θα πρότεινα αν υπήρχε κάποιος τρόπος να ελεγχουμε την ορθογραφία. Μερικά ελληνικά είναι πολύ χειρότερα από greeklish
My pictures at Railpictures, Flickr and Railscapes.NET
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σταμάτιος Κουτσούκος
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Σταμάτιος Κουτσούκος » 28 Αύγ 2006, 09:39

Συμφωνώ και με τον Νίκο και με τον Alsthom. Ίσως φανεί το σχόλιό μου υπέρ το δέον αιχμηρό, αλλά είχα αρκετές φορές αποστρέψει το βλέμμα μου από την οθόνη με αχαρακτήριστους μορφασμούς βλέποντας στο παλιό φόρουμ διάφορα πολλάκις επαναλαμβανόμενα και εξώφθαλμα ορθογραφικά και συντακτικά λάθη... :shock:

Όμως, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι έχοντας ζήσει στο εξωτερικό, είναι κάπως δύσκολο για κάποιους εκτός Ελλάδας να βρουν υπολογιστή με υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων. Σε τέτοια περίπτωση, εννοείται ότι θα έπρεπε η εφαρμογή των κανόνων να είναι επιεικέστερη (αν και σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι προτιμότερη η γραφή στα ελληνικά, για μένα).

Τέλος, τα ιαπωνικά να τα γράφω μόνο σε hiragana, μόνο σε katakana, μόνο σε kana (γενικά), ή επιτρέπονται και τα kanji; Θα είμαι κατηγορηματικά υποστηρικτής της τελευταίας θέσης! :razz:
Rest assured there will be no faltering at the Admiralty! I wrote in chalk on one of my colleague's doors "Remember Lot's wife! No looking back now!" And he has taken the hint!

- Ναύαρχος John Arbuthnot Fisher, επιστολή προς τον James Thursfield, 26 Δεκεμβρίου 1902.

Άβαταρ μέλους
Andreas
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Andreas » 28 Αύγ 2006, 09:41

Θα κάνω Harakiri.... :roll: :roll:

Ανδρέας
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Greeklish

Δημοσίευσηαπό nfotis » 28 Αύγ 2006, 16:03

Seppuku εννοείς αγαπητέ Ανδρέα;
Για να καταλαβαινόμαστε δηλαδή... :-)

Ν.Φ.
(σοβαρά τώρα, "hara-kiri" σημαίνει "τομή κοιλιάς", που θεωρείται αηδιαστικός όρος από τους Γιαπωνέζους. "seppuku" είναι η ορθή ονομασία για τη τελετουργική αυτοκτονία, όπως θα γνωρίζετε όσοι έχετε διαβάσει την "ιστορία των 47 Ρόνιν". Είμαι σίγουρος ότι ο Ιαπωνοτραφής της παρέας θα βρει μπόλικα λάθη να διορθώσει σε αυτό το θέμα πάντως)
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track

Άβαταρ μέλους
ConTrain
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό ConTrain » 28 Αύγ 2006, 20:58

Καλησπέρα

"Nikos":l4bowx5w έγραψε:Ηλία θα συμφωνήσω μαζί σου, μόνο που θα πρότεινα αν υπήρχε κάποιος τρόπος να ελεγχουμε την ορθογραφία. Μερικά ελληνικά είναι πολύ χειρότερα από greeklish

Νίκο συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τον Ηλία, προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος με τα greeklish γιατί έτσι που πάμε σύντομα θα ξεχάσουμε την γλώσσα μας.

Τώρα όσον αφορά το θέμα της ορθογραφίας πιστεύω ότι είναι εύκολο, για όσους θέλουν, να περνούν το κείμενο τους από το Word και να κάνουν ορθογραφικό έλεγχο πριν το στείλουν για δημοσίευση.
ConTrain

Άβαταρ μέλους
Σταμάτιος Κουτσούκος
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Σταμάτιος Κουτσούκος » 28 Αύγ 2006, 23:14

Γειά σου και σένα, Νίκο!

Όχι, δεν έχω να διορθώσω κάτι στο καθ' όλα ακριβές σχόλιο σου! Όντως το harakiri (腹切り) είναι η στομαχεκτομή (μάλλον αδόκιμη μετάφραση), ενώ η τελετουργική αυτοκτονία κατά τον ιαπωνικό τρόπο είναι το seppuku (切腹). Παρατηρήστε ότι τα ιδεογράμματα (漢字, kanji) είναι τα ίδια σε αντίστροφη σειρά (ο τρίτος χαρακτήρας στο harakiri είναι η συλλαβή ri).

Για ό,τι σχετικό με την Ιαπωνία, παραμένω στη διάθεσή σας. じゃ, またね!
Rest assured there will be no faltering at the Admiralty! I wrote in chalk on one of my colleague's doors "Remember Lot's wife! No looking back now!" And he has taken the hint!

- Ναύαρχος John Arbuthnot Fisher, επιστολή προς τον James Thursfield, 26 Δεκεμβρίου 1902.

Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Greeklish

Δημοσίευσηαπό nfotis » 29 Αύγ 2006, 09:23

Thanx, Σταμάτη για την επιβεβαίωση (να πουλάμε και λίγο μούρη :wink: ).

Σοβαρά τώρα, είναι εφικτό να προστεθεί ορθογραφικός έλεγχος στο forum, κρίνοντας από άλλα Ελληνικά όπως το http://www.dpgr.gr (μαζί με τα κουμπιά "ΠροεπισκόπΗση" -δεν αντέχω την ανορθογραφία του υπάρχοντος!- και το "Υποβολή", βάζουν και άλλα δύο: μετατροπή σε Ελληνικά από φραγκολεβαντίνικα/greeglish και ορθογραφικός έλεγχος).

Just an idea,
Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track

Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

Greeklish

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » 29 Αύγ 2006, 09:32

Καλημέρα στην παρέα.

Οπως συμβαίνει στα περισσότερα forum άλλοι γράφουν Ελληνικά και άλλοι greeklish, τι να κάνουμε τώρα; Ετσι γινόταν, έτσι γίνεται και έτσι θα γίνεται.

Η ορθογραφία είναι θέμα του καθενός, οι υπόλοιποι στα πλαίσια της καλής παρέας, δείχνουν κατανόηση. Ο ορθογράφος του Word στο pc του καθενός είναι μια καλή ιδέα.

Το βασικότερο είναι οτι το forum ξαναλειτουργεί και μαζευτήκαμε σχεδόν όλοι μέσα σε 3 μέρες. Πολλά πράγματα είναι ακόμη σε δοκιμαστικά επίπεδα και γίνονται διορθώσεις καθημερινά. Οι βελτιώσεις θα φαίνονται κάθε μέρα.
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:

Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Nikos » 29 Αύγ 2006, 09:48

Έκανες μπάνια στα Πλύτρα και ζωντάνεψες :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DimitrisG
Staff
Staff

Greeklish

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » 29 Αύγ 2006, 10:14

"Nikos":1t6udkop έγραψε:Έκανες μπάνια στα Πλύτρα και ζωντάνεψες :lol:

Η Πλύτρα

Και που να δεις την άλλη βδομάδα που θα έρθει ο εξαποδώ...
"Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" Μένιος Κουτσόγιωργας
"Δεν δικαιούσθε δια να γράφετε" Σπύρος Νικολόπουλος

:master:

Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Nikos » 29 Αύγ 2006, 10:30

"DimitrisG":2fkzdj0t έγραψε:Και που να δεις την άλλη βδομάδα που θα έρθει ο εξαποδώ...

Ναι αυτό περιμένω πως και πως...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lkilint
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό lkilint » 29 Αύγ 2006, 22:00

Υπάρχουν και κάποια πληκτρολόγια που αρνούνται να γράψουν ελληνικά π.χ. το πληκτρολόγιο μου στο ένα pc στο σπίτι που θέλει επανεκκίνηση...
Τώρα χωρίς πλάκα...όσοι είμαστε παλιοί στο Internet..εννοώ πάνω από μια 10 ετία και βάλε....καλά θα μου πείς υπήρχε Internet τόσο παλιά? έχουμε συνηθίσει να γράφουμε σε greeklish...στα e-mail και στα chat...
Και όπως ξέρετε είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξεις συνήθειες σε ένα πράγμα....που έχεις συνηθίσει να κάνεις ...για πολλά πολλά χρόνια ...
Για αυτό μην πυροβολάτε τον πιανίστα χωρίς λόγο..
Contraaaaiiiiiiiiiin ακούς!!!
Καλά τα Railbus και τα Ιntercity αλλά το De-Diedrich είναι άλλο πράμα...

Άβαταρ μέλους
kiriakos
Συνοδός
Συνοδός

Greeklish

Δημοσίευσηαπό kiriakos » 31 Αύγ 2006, 11:11

Πιστεύω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει όπως θέλει. Εγώ πάντως όποιο κείμενο πάνω από 3-4 σειρές είναι σε greeklish απλά ΔΕΝ το διαβάζω καθόλου. Ο λόγος είναι ότι μου είναι πολύ κουραστικό. Διαβάζω λόγω δουλειάς πολλές ώρες αγγλικά κείμενα και είναι δύσκολο να προσαρμοστώ σε greeklish και να τα διαβάσω στα γρήγορα όπως ένα ελληνικό ή αγγλικό κείμενο.
Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει και σε άλλους.

Όσον αφορά τους φίλους του εξωτερικού, νομίζω ότι όλα τα windows απο τα 2000 και μετά έχουν υποστήριξη ελληνικού πληκτρολογίου και γραμματοσειρών, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (όπως εμείς εδώ μπορούμε να γράψουμε και να δούμε αν θέλουμε και ..κινέζικα).
Κυριάκος

Άβαταρ μέλους
JohnnyB
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Greeklish

Δημοσίευσηαπό JohnnyB » 31 Αύγ 2006, 13:59

Κι εγώ, παιδιά, δεν τα μπορώ καθόλου τα greeklish. Μια φορά μου είχε στείλει ο αδερφός μου e-mail από Αγγλία σε greeklish και το διάβασα με τα χίλια ζόρια. Αφού έχω φτιάξει στο Word ολόκληρο Macro που τα μετατρέπει σε ελληνικά (χωρίς τόνους και ορθογραφία εννοείται), όταν είναι απόλυτα αναγκαίο να διαβάσω κάτι σε greeklish.

Άσχετο ίσως αλλά θα το γράψω. Εκεί όπου τα greeklish είναι απαραίτητα είναι στους τίτλους τραγουδιών σε πολλά MP3 Players. Εάν οι τίτλοι είναι γραμμένοι στα ελληνικά δεν δέχονται καν να αποθηκεύσουν τα τραγούδια.
..................................................................... (πολλές τελίτσες...)

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Γενικά - Προτάσεις - Απορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

ypomnhma