Trainz screenshots

Ότι έχει σχέση με το Trainz Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Άρθρα: 0

03 Ιαν 2007, 16:23

Ορίστε και μερικά δείγματα για το τι μπορεί να κάνει ένας με το Trainz...
http://forums.auran.com/trainz/showthread.php?t=2355
http://forums.auran.com/trainz/showthread.php?t=321
http://forums.auran.com/trainz/showthread.php?t=315

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
Nikos
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης
Επικοινωνία:

04 Ιαν 2007, 09:08

Αν πω ότι δεν είναι ωραία, θα πέσει ο ουρανός να με πλακώσει. Μερικά μάλιστα είναι Πάρα πολύ ωραία.
My pictures at Railpictures, Flickr and Railscapes.NET
Εικόνα
kosathel
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

04 Ιαν 2007, 09:21

Νίκο υπάρχει τίποτα σε κίνηση; πάντως οι φωτό είναι πολύ ρεαλιστικές.
Πάτα εδώ να δεις το ιστολόγιό μου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

04 Ιαν 2007, 15:15

Χμ, αν βάλεις στο http://www.youtube.com τη λέξη Trainz (ή και TRS2006) όλο και κάτι θα βρεις (κυκλοφορούν αρκετά κλιπάκια επίδειξης).

Δυστυχώς η ποιότητα των κλιπ δεν είναι και η καλύτερη (ουσιαστικά η μόνη καλή μέθοδος είναι με "σύλληψη" σε αναλογική έξοδο της οθόνης, προγράμματα σαν το FRAPS ανταγωνίζονται το κύριο πρόγραμμα για μέρος της υπολογιστικής ισχύος, με απογοητευτικά αποτελέσματα).

Με αναλογική κάμερα έγινε η λήψη του http://video.google.nl/videoplay?docid= ... 2069499894 , ίσως σου δώσει μια πιό 'real time' αίσθηση του ρυθμού του παιχνιδιού.

Ν.Φ.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
traintrelofun
Κλειδούχος
Κλειδούχος

04 Ιαν 2007, 17:22

Καλησπέρα σας και καλή χρονια!
Έχουμε να τα πούμε πολύ καιρό το ξέρω χάθηκα... :)

Το πρόβλημα με αυτό το game όπως έχει αναφερθεί αρκετές φορες είναι η συμπεριφορά του στο game play... Αλλα στην εμφάνιση καλο είναι... Περιμένουμε το άλλο τώρα... Aντε να να δούμε...
Ε6750 425x8 @ 1.350v With Tuniq || Gigabyte P35 DS4 || Geil EvoOne 4x1GB 1050 4-4-4-12 @ 2.1v || Albatron 9800GTX @ Stock - No need for oc! || CM Stacker STC-01 || Seasonic 650 80+ || WesternDigital KS 3x320GB RAID-0 - 1 Normal
kosathel
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

04 Ιαν 2007, 18:27

Παιδιά δεν φταίω εγώ, ενα βίντεο με trainz έψαχνα και το βρήκα.

http://www.youtube.com/watch?v=r0ywTYSSf8M

Καλόοοοοοοοο, θα ανατιναχθώ T.N.T.
Πάτα εδώ να δεις το ιστολόγιό μου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

04 Ιούλ 2011, 02:47

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

04 Ιούλ 2011, 13:30

Ωραίος! :allrightman:

Και καλωσόρισες στο φόρουμ. Μας ήρθες με ένα barrage που ζαλίστηκα!

Πόσο δύσκολο ήταν να (ξανα)βάψεις υπάρχουσες μηχανές στα χρώματα ΟΣΕ;

Με τι υπολογιστή παίζεις τον εξομοιωτή;
(επεξεργαστής, μνήμη, κάρτα γραφικών, ανάλυση οθόνης, λειτουργικό σύστημα)

Ν.Φ.

Άβαταρ μέλους
pindos10
Staff
Staff
Επικοινωνία:

04 Ιούλ 2011, 15:23

:shock: :shock: :shock: :occasion: :occasion: :occasion: :master: :master: :master:
Aristides καλως ορισες στο forum και καλα ποσταρισματα. Απιθανα screenshots. Ειδικα το παλ πορτοκαλι χρωμα της Alco ειναι μαγικο. :allrightman:
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

04 Ιούλ 2011, 22:23

[quote=""nfotis":16l7ao3l"]Ωραίος! :allrightman:

Και καλωσόρισες στο φόρουμ. Μας ήρθες με ένα barrage που ζαλίστηκα!

Πόσο δύσκολο ήταν να (ξανα)βάψεις υπάρχουσες μηχανές στα χρώματα ΟΣΕ;

Με τι υπολογιστή παίζεις τον εξομοιωτή;
(επεξεργαστής, μνήμη, κάρτα γραφικών, ανάλυση οθόνης, λειτουργικό σύστημα)

Ν.Φ.[/quote]
Καλησπερα Φωτη ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια και καλος σας βρηκα.
Ασχολουμε με το φορουμ σας εδω και εναμιση χρονο,το βρηκα τυχαια ψαχνοντας για φωτογραφιες για οτι εχει σχεση με τον ΟΣΕ,αλλα περιμενα να καταλαβω καποια πραγματα στο Trainz και μετα να κανω post.
Με το Trainz ασχολουμαι δυο χρονια,τυχαια το κατεβασα,το ξανακατεβασα original,γιατι στην Ελλαδα δεν ειχε μεχρι περυσι αντιπροσωπο ,για τωρα δεν ξερω,και εχω κολησει ολοκληρωτικα με αυτο το Game.
Το reskin στις μηχανες ειναι πολυ επιπονο πραγμα αλλα ειμαι τυχερος που γνωρισα στο φορουμ του Trainz τον Master του reskin David.Υπαρχουν πολλοι τροποι να κανεις reskin,αυτες οι μηχανες εχουν γινει με συνδιασμο του photoshop και του illustrator.
Το συστημα μου ειναι-Intel core duo 2,16 ,4GBRam,nvidia 9500GT,1920x1080,full high detaled textures,windowsXP x86 και windows7 x86,Soundblaster x-Fi Titanium.
Τις ιδιες επιδοσεις εχω και στο Trainz 12 χωρις κανενα προβλημα,αν και το Trainz 12 δημιουργει καποιο προβλημα στον ηχο σε υπολογιστες που εχουν απλες ενσωματομενες καρτες ηχου στις μητρικες τους.
Αυτο το Σαββατοκυριακο εμαθα να να βαζω απο το google earth και απο το google maps το εδαφος με τις γραμμες ,τους δρομους τα κτηρια στους baseboards των trainz και ετσι κατασκευαζω την διαταξη της γραμμης και δημιουργω το περιβαλον οπως ειναι πραγματικα με την πληθωρα αντικειμενων και εργαλειων που σου δινει το trainz(Φυσικα εαν το εχει καποιος γνησιο,γιατι οι εκδοσεις που μπορουμε να κατεβασουμε απο τα torrents,megaupload,rapidshare,λειπουν πολλα αντικειμενα απο το παιχνιδι).
Πληρωφοριακα οι τελευταιες φωτος με την μηχανη SD45 Kodachrome και την Ατμομηχανη ειναι απο τον Σταθμο της Θηβας,εχω ξεκινησει απο περυσι τον Αυγουστο να δημιουργησω ολο το δικτυο του ΟΣΕ και εχω φτασει μεχρι τη Θηβα,χωρις να εχω φτιαξει το παρακλαδι της Χαλκιδας,τους Αγ.Αναργυρους και το Θριασιο.
Το Trainz,τα Updates του και ολο το τροχαιο υλικο απο ολες τις χωρες που εχω κατεβασει εχουν χωρο στον δισκο μου 70GB και παραπανω.
Μηπως υπαρχει κανενα παιδι στο Φορουμ που να ξερει να δουλευει το Προγραμμα Gmax?μηπως μπορεσουμε και φτιαξουμε μια MLW Α 500 κανονικη?
Παντως Φωτη πανω στο φορουμ των Trainz υπαρχουν παιδια και ομαδες απο ολο τον κοσμο που δημιουργουν μηχανες τροχαιο υλικο των χωρων τους,μονο απο την Ελλαδα δεν υπαρχει κανεις.
Μπηκα στο φορουμ των τουρκων και δεν εχουν κυκλοφορησει τιποτα ακομα απο αυτα που διχνουν στο βιντεο,διαβασα ενα ποστ του τουρκου που εχει φτιαξει τη Γαλιδα και ελεγε οτι οι Τουρκικοι σιδηροδρομοι των εχουν εξουσιοδοτησει επισημα να φτιαξει μηχανες και τροχαιο υλικο για το Trainz
Η Μηχανη Hellas Sprinter που εχω στις φωτο ειναι δημιουργια ενος παιδιου απο την Πορτογαλια και σε λιγο καιρο θα την κυκλοφορησει ελευθερα στην ιστοσελιδα του,εγω φυσικα την εχω μου την εχει στειλει εδω και δυο μηνες,η μηχανη αυτη εχει την ιδιοτητα να δειχνει το παλιο logo του ΟΣΕ 'η το καινουργιο,αναλογα με το τι προτιμα καποιος.
Αυτα τα λιγα για αρχη στην πορεια θα βαζω και αλλες φωτος.Για οτιδηποτε εχει σχεση με το Trainz εσυ και oποιο αλλο παιδι θελει μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου εκτος απο αυτο το φορουm
και στο email μου,milinasaris@hotmail.com

Αρης
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

04 Ιούλ 2011, 22:35

[quote=""pindos10":do1f0xai"] :shock: :shock: :shock: :occasion: :occasion: :occasion: :master: :master: :master:
Aristides καλως ορισες στο forum και καλα ποσταρισματα. Απιθανα screenshots. Ειδικα το παλ πορτοκαλι χρωμα της Alco ειναι μαγικο. :allrightman: [/quote]
Ευχαριστω Φιλε μου να εισαι καλα

Αρης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

04 Ιούλ 2011, 23:34

Προσωπικά, συνιστώ το ακόλουθο για κατασκευή τροχαίου υλικού, σταθμών το πρόγραμμα εδώ:

http://www.amabilis.com/

Από το ίδιο αρχείο 3D παράγεις αρχεία για MSTS, Trainz, Rail Simulator κτλ.

Μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν σε μια βασική έκδοση και να δεις αν σου κάνει στον χειρισμό, και αν πληρώσεις ενεργοποιείς προχωρημένες δυνατότητες όπως εξαγωγή στο Trainz κτλ.

Το Gmax και το Blender θέλουν αρκετό κόπο για να τα κουμαντάρει κάποιος, από το λίγο που έχω δει.

Για κατασκευή διαδρομών επάνω σε πραγματικό ανάγλυφο στο Trainz, προτείνω το TransDEM:
http://www.rolandziegler.de/StreckeUndL ... EMEngl.htm

Ν.Φ.

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

04 Ιούλ 2011, 23:45

[quote=""nfotis":3le1de21"]Προσωπικά, συνιστώ το ακόλουθο για κατασκευή τροχαίου υλικού, σταθμών το πρόγραμμα εδώ:

http://www.amabilis.com/

Από το ίδιο αρχείο 3D παράγεις αρχεία για MSTS, Trainz, Rail Simulator κτλ.

Μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν σε μια βασική έκδοση και να δεις αν σου κάνει στον χειρισμό, και αν πληρώσεις ενεργοποιείς προχωρημένες δυνατότητες όπως εξαγωγή στο Trainz κτλ.

Το Gmax και το Blender θέλουν αρκετό κόπο για να τα κουμαντάρει κάποιος, από το λίγο που έχω δει.

Για κατασκευή διαδρομών επάνω σε πραγματικό ανάγλυφο στο Trainz, προτείνω το TransDEM:
http://www.rolandziegler.de/StreckeUndL ... EMEngl.htm

Ν.Φ.[/quote]
Για το TransDEM υπαρχει Tutorial?
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

05 Ιούλ 2011, 00:00

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αρης
Άβαταρ μέλους
pindos10
Staff
Staff
Επικοινωνία:

05 Ιούλ 2011, 00:11

@Aristides

Ενα τοπικ για ολα.Δεν χρειαζεται να ανοιγεις καινουργιο για καθε νεα παραθεση screenshots.
Απάντηση