Δημιουργία διαδρομής στο Trainz

Ότι έχει σχέση με το Trainz Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Άρθρα: 0

25 Ιουν 2012, 16:34

Κατεβενοντας απο Βορρα προς Νοτο μερικα χιλιομετρακια εμειναν (τρεις με τεσσερις baseboards)και ξεκινω να φτιαχνω τον σταθμοτου Πυθιου.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tsako
Webmaster
Webmaster

25 Ιουν 2012, 17:53

Πολύ καλή προσπάθεια φίλε. :xythumbs:
Από που είσαι;
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

25 Ιουν 2012, 18:05

[quote=""Tsako" post=229572"]Πολύ καλή προσπάθεια φίλε. :xythumbs:
Από που είσαι;[/quote]
Πειραιας κεντρο
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster
Άρθρα: 8

25 Ιουν 2012, 20:03

Γέφυρα Ερυθροποτάμου δίπλα στην Εγνατία?:-)

Πολύ όμορφα γραφικά ρε συ....Μπράβο!!!!!
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

25 Ιουν 2012, 22:44

[quote=""alsthom" post=229604"]Γέφυρα Ερυθροποτάμου δίπλα στην Εγνατία?:-)

Πολύ όμορφα γραφικά ρε συ....Μπράβο!!!!![/quote]
Φιλε μου ευχαριστω πολυ,στην περιοχη δεν εχω παει απο οτι κανω το κανω απο το google earth,η γεφυρα ειναι λιγο πριν η γραμμη πιασει την καμπυλη και το στηθωμα για το καστρο του Πυθιου εχει και ενα πασαγιο λιγο μετα την γεφυρα,παντος αν εχετε καποιες παρατηρησεις για την βελτιωση της διαδρομης γραψτε μου.Επισης θα ηθελα τη γνωμη σας για τον σταθμο του Πυθιου,λεω εκει που ειναι το τρυγωνο περιστροφης να τραβηξω μια γραμμη και να την οδηγησω σε εγκαταστασεις σιλο και επεξεργασιας σπορων που θελω να φτιαξω ετσι ωστε να γινονται φορτωσεις και εκφορτωσεις σε βαγονια,φυσικα αυτο ξεφευγει απο την πραγματικη κατασταση του σταθμου γι'αυτο ζηταω τη γνωμη σας
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

25 Ιουν 2012, 23:31

Βασικά επειδή την "βόρεια γραμμή" την ξέρω σαν την τσέπη μου, μπορώ να σου πω ότι θες κι ότι χρειαστείς!
Εξαρτάται βέβαια από το πόσο ρεαλιστική θέλεις να δείχνει η διαδρομή κι από το πόσο μπορείς να τη φτιάξεις, αν και τα screenshots δείχνουν ότι είσαι άψογος!
Για τα συγκεκριμένα screenshots λοιπόν έχω να πω ότι το μέρος δεν πολυταιριάζει με το Πύθιο. Αντίθετα φέρνει πολύ στο Διδυμότειχο, λίγο έξω από το Διδυμότειχο συγκεκριμένα με κατεύθυνση Αλεξ/πολη. Στο Πύθιο η γέφυρα είναι της τούρκικης γραμμής (κανονικά). Έχει ένα μεγάλο λόφο στα δεξιά της, κτλ κτλ.
Και πάλι όμως η δουλειά σου μ' αρέσει πολύ, πόσο μάλλον που δεν έχουμε δει τίποτα ελληνικό από το trainz.

By the way, μετέφερα τα μηνύματα εδώ, ώστε να μπορείς να παρουσιάζεις την εξέλιξη της διαδρομής και να υπάρχουν σχόλια, πληροφορίες κτλ κτλ.
Καλή Συνέχεια!
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

26 Ιουν 2012, 00:21

[quote=""alsthom" post=229639"]Βασικά επειδή την "βόρεια γραμμή" την ξέρω σαν την τσέπη μου, μπορώ να σου πω ότι θες κι ότι χρειαστείς!
Εξαρτάται βέβαια από το πόσο ρεαλιστική θέλεις να δείχνει η διαδρομή κι από το πόσο μπορείς να τη φτιάξεις, αν και τα screenshots δείχνουν ότι είσαι άψογος!
Για τα συγκεκριμένα screenshots λοιπόν έχω να πω ότι το μέρος δεν πολυταιριάζει με το Πύθιο. Αντίθετα φέρνει πολύ στο Διδυμότειχο, λίγο έξω από το Διδυμότειχο συγκεκριμένα με κατεύθυνση Αλεξ/πολη. Στο Πύθιο η γέφυρα είναι της τούρκικης γραμμής (κανονικά). Έχει ένα μεγάλο λόφο στα δεξιά της, κτλ κτλ.
Και πάλι όμως η δουλειά σου μ' αρέσει πολύ, πόσο μάλλον που δεν έχουμε δει τίποτα ελληνικό από το trainz.

By the way, μετέφερα τα μηνύματα εδώ, ώστε να μπορείς να παρουσιάζεις την εξέλιξη της διαδρομής και να υπάρχουν σχόλια, πληροφορίες κτλ κτλ.
Καλή Συνέχεια![/quote]
Φιλε Ηλια σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου και τα καλα σου λογια ,την γεφυρα της Τουρκικης γραμμης εχω σκοπο να την φτιαξω ,οπως επισης θα φτιαξω και μερικα κομματια στο Τουρκικο εδαφος,θελω να μου πεις εαν υπαρχει καποια σταση στα συνορα πρωτου τη γεφυρα και στο Ελληνικο αλλα και στο Τουρκικο εδαφος ,και εαν ειναι μονη,'η διπλη η γραμμη στο Τουρκικο εδαφος και εαν ειναι ηλεκτροδοτημενη και εαν υπαρχουν τιποτα φωτογραφιες απο την γεφυρα και τα κτηρια εκει στα συνορα.Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

26 Ιουν 2012, 19:18

Πως σας φαινεται ο σταθμος στο Χειμωνιο?Τα σκορπια containers και τον γερανο απεναντι απο τον σταθμο τα εβαλα εξτρα για να γεμισω το σκηνικο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

26 Ιουν 2012, 20:54

Μακάρι να ήταν έτσι κανονικά ο σταθμός αυτός. Με τις αποβάθρες του, τον κόσμο του κτλ κτλ.

Αριστείδη ...ΕΥΓΕ!
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

26 Ιουν 2012, 20:56

Μια επιφύλαξη: μήπως θα ήταν καλύτερο να μειώσεις το μέγεθος (scale) του texture ανάμεσα στη πρώτη και δεύτερη γραμμή; Μου φαίνεται υπερβολικά χοντρό στη φωτογραφία.

Επίσης, θα πρότεινα να μειώσεις λίγο την ομοιομορφία του στις μεγάλες επιφάνειες
(ξέρεις τη περιστροφή των textures, έτσι; κουμπί 'R'otate)

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

26 Ιουν 2012, 22:51

[quote=""nfotis" post=229793"]Μια επιφύλαξη: μήπως θα ήταν καλύτερο να μειώσεις το μέγεθος (scale) του texture ανάμεσα στη πρώτη και δεύτερη γραμμή; Μου φαίνεται υπερβολικά χοντρό στη φωτογραφία.

Επίσης, θα πρότεινα να μειώσεις λίγο την ομοιομορφία του στις μεγάλες επιφάνειες
(ξέρεις τη περιστροφή των textures, έτσι; κουμπί 'R'otate)

Ν.Φ.[/quote]
Εαν εννοεις δευτερη τη γραμμη που περνα μπροστα απο τα σιλο αυτη εχει καποια αποσταση απο την κυρια γραμμη και τις αλλες δυο με τις αποβαθρες βασει του γραμμολογιου του σταθμου,οσο για το texture του χαλικιου φταιει η γωνια που εχουν παρθει οι εικονες ,το συγκεκριμενο χαλικι ειναι υψηλης αναλυσεως χρωμα γραφικου το καλυτερο που εχω και δεν χρειαζεται καποια ρυθμιση.αυτα φιλε μου αν εχω καταλαβει εαν δεν εχω καταλαβει δειξε μου καμμια εικονα πως μπορω να το βελτιωσω
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

27 Ιουν 2012, 00:51

[quote=""Aristides" post=229811"]
Εαν εννοεις δευτερη τη γραμμη που περνα μπροστα απο τα σιλο αυτη εχει καποια αποσταση απο την κυρια γραμμη και τις αλλες δυο με τις αποβαθρες βασει του γραμμολογιου του σταθμου,οσο για το texture του χαλικιου φταιει η γωνια που εχουν παρθει οι εικονες ,το συγκεκριμενο χαλικι ειναι υψηλης αναλυσεως χρωμα γραφικου το καλυτερο που εχω και δεν χρειαζεται καποια ρυθμιση.αυτα φιλε μου αν εχω καταλαβει εαν δεν εχω καταλαβει δειξε μου καμμια εικονα πως μπορω να το βελτιωσω[/quote]

Αν πάρουμε αυτή τη φωτογραφία:

Εικόνα

στο κάτω δεξί μέρος, ανάμεσα στις δυο απομακρυσμένες γραμμές βρίσκω υπερβολικά 'χοντρό' το χαλίκι, συγκρινόμενο με τους ανθρώπους. Πιό πολύ σε κοτρώνες 'φέρνει'.

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις σμίκρυνση με την ακτίνα (radius) το texture, ώστε να μην είναι τόσο μεγάλο σε κλίμακα (ώστε να γίνει πιό 'ψιλό'). Αν θυμάμαι καλά το Surveyor (έχω χρόνια να το δουλέψω), έχει ένα ποτενσιόμετρο με την ακτίνα που εφαρμόζεται το texture (υφή).

Για δοκίμασε το έτσι, ίσως είναι πιό καλό;

Επίσης, θα το πέρναγα ως ένα δεύτερο χέρι texture πάνω σε χώμα, και όχι τόσο ομοιόμορφα απλωμένο σε όλο το μήκος της γραμμής.
Αυτό βέβαια είναι ζήτημα γούστου και αισθητικής. Κι όπως λένε οι παλιοί, 'περί ορέξεως ουδείς λόγος'.

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

27 Ιουν 2012, 01:14

Ενταξει Φωτη ,καταλαβα,θα κοιταξω να το βελτιωσω
Άβαταρ μέλους
erail
Μηχανοστασιάρχης
Μηχανοστασιάρχης

27 Ιουν 2012, 10:01

Αριστείδη, Νίκο τον λένε! Δεν ακούει στο Φώτης... :whistle:

(Μα που είναι το 'μάκια'-εμότικον να σκάσω φιλάκι στο ΝΦ;)
Γκααα!

Γ. Χαζάπης
σιδηροδρομόφιλος, ΟΧΙ μπετατζής...
Σώστε τη ΣΠΑΠ!
Διασώστε τη γοητεία του σιδηροδρόμου.

Reset στο κράτος.
Άβαταρ μέλους
Manos T.
Staff
Staff

27 Ιουν 2012, 14:42