To TS2014 πάει Ελλάδα...

Οτι έχει σχέση με το Train Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Re: To TS2014 πάει Ελλάδα...

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 01 Ιαν 2014, 20:26

Ναι εκει τα φτιάχνω. Οταν τελειώσω τα σχέδια (γιατι αλλαγές και διορθώσεις συνεχώς θα γίνονται) ευχαρίστως να σου τα δώσω. Για γενικό ανέβασμα δε νομίζω οτι εξυπηρετεί κάτι... Μιας που είσαι και συ μάστορας μήπως γνωρίζεις καποια πηγή να βρίσκω σχεδιάγραμμα των παρακαμπτηρίων του κάθε σταθμου; Δυστυχώς το google έχει πολύ μικρή αναλυση σε πολλούς σταθμούς και εχω βγάλει τα μάτια μου.... Στην Τιθορέα πχ έχει και παρακαμπτηρίους πριν το σταθμο που είναι νομίζω παρατημένες ατμάμαξες και αλλα ...φαντάσματα που ομως δεν ξέρω το layout για να τις απόδώσω σωστα. :(
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 01 Ιαν 2014, 21:40

Παρελήφθησαν και οι κάδοι! Για να το μοιραστείτε...πάρτε και ένα τηλέφωνο, μπήκε και αυτό! Επίσης και η Ταμπέλα του σταθμού στο υπόστεγο μόνο στα Ελληνικά όπως είναι πραγματικά :)
tith.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Subcouds
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Subcouds » 01 Ιαν 2014, 21:44

Συγχαρητήρια Hellas-Expressz για την διαδρομή! Μεγάλα άλματα οι Άγγλοι πήραν έναν άθλιο εξομοιωτή κάποτε το 2005 και κατάφεραν σιγά σιγά να τον ανεβάσουν πολλά σκαλιά... μακάρι να μπορούσαν να προγραμματίσουν και έναν route editor πιο σοβαρό (πχ σαν του MSTS 2 που καταργήθηκε)!
Θα χρειαστείς μπόλικη υπομονή! Στα μείον του παιχνιδιού οι τεράστιες απαιτήσεις στον σχεδιασμό του τροχαίου υλικού!
Σχέδια και γραμμολογίες των σταθμών μπορείς να βρείς στην ιστοσελίδα του

ΣΦΣ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 02 Ιαν 2014, 08:29

Ευχαριστω Subcouds, έχεις δίκιο, καποια πράγματα είναι υπερβολικά πολύπλοκα στο να τα περάσεις στο TS παρά να τα δημιουργήσεις. Πες πως τελειώσα με την Τιθορέα (λεμε τώρα) για να την περάσω στον εξομοιωτή μπορεί να μου βγάλει το λάδι όμως. Γιαυτό και δεν υπόσχομαι τίποτα για τροχαίο υλικό ακόμα διότι ήδη έχω πολλά που πρέπει διαβάζω στα εγχειρίδια των δημιουργών για τα απλά αντικείμενα, αμα πιαστώ με τα οχήματα... καληνύχτα. Το εχω σκοπό παντως.
Οσο αφορά τη γραμμολογία δυστυχώς το υλικο που αναφέρεις είναι εκτος από παλαιό και ελλειπές. Στην Τιθορέα που είχα το θέμα ας πούμε το κομμάτι που με ενδιαφέρει είναι εκτος σχεδιαγράμματος.... :shock:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Subcouds
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Subcouds » 02 Ιαν 2014, 17:17

Στην Τιθορέα που είχα το θέμα ας πούμε το κομμάτι που με ενδιαφέρει είναι εκτος σχεδιαγράμματος....

Hellas-Expressz ποιο είναι αυτό το κομμάτι να σε βοηθήσουμε να το βρεις!Επίσης ποια εποχή προσομοιώνεις να φανταστώ 1980-90?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 02 Ιαν 2014, 17:28

Είναι το παλιό μηχανοστασιο της Τιθορέας. Δεν είναι τοσο σημαντικό βέβαια γιατί είναι μέσα στα χόρτα και τα δέντρα έλεγα μήπως τουλάχιστον έφτιαχνα σωστά τη γραμμή. Και βέβαια για γενικότερη αναφορά σε μελλοντικές απορίες, κάτι εναλλακτικό του google earth... Δεν πειράζει μικρό το κακό! Η εποχή που βασίζομαι είναι "σχεδόν" σύγχρονη, δεν έχω σκοπό να φτιάξω ας πούμε τη χάραξη της νέας γραμμής όπως φαίνεται απο μερικά σημεία αλλά στο κομμάτι Τιθορέα-Οινόη (όποτε το επεκτείνω προς τα κει) δεν αποκλείεται να φτιάξω και τους πυλώνες της ηλεκτροκίνησης. Αισθητικά είμαι στην εποχή που ανέφερες, λειτουργικά πιο κοντά στο σήμερα. Με άλλα λόγια να υπάρχει η ωραία ατμόσφαιρα που αγαπήσαμε αλλά να μπορεί να μπουκάρει και μια ADtranz ή Hellassprinter χωρίς να φαίνονται ξεκάρφωτες :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 02 Ιαν 2014, 19:15

Καλησπερα Χρηστο,για το γραμμολογιο της Τιθορεας στειλε μηνυμα στον χρηστη Αλέξανδρος Σικαλιάς εδω στο φορουμ,ο Αλεξανδρος μου εδωσε ολα τα γραμμολογια που χρειαζομουν για τις διαδρομες που θελω να φτιαξω και ειμαι σιγουρος οτι θα εχει τα σχεδια γραμμης της Τιθορεας :xythumbs:

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 02 Ιαν 2014, 19:30

Ευχαριστώ Αρη, το βρήκα και στη σελίδα του ΣΦΣ αλλά το τμήμα που εχω "σκοτάδια" είναι εκτός γραμμολόγιου απλά έχει ενα βέλος "Προς Μηχ/σιο"... Δεν πειράζει, προέχουν πιο "φανερές λεπτομέρεις για την ώρα, να πετάξω δυο τρεις παρακαμπτήριους αν βρούμε άκρη δε θα είναι καθόλου δύσκολο!
ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ
Όποιος έχει φωτογραφίες απο δευτερεύοντα κτήρια (τουαλέτες, αποθήκες κλπ) σε οποιονδήποτε σταθμό της γραμμής ΤΙΘ-ΛΙΑ ας στείλει. Ολες οι φωτό που βρίσκω είναι συνήθως το βασικό κτήριο και μονο απο τη μερια της γραμμής. Κ καμια απο τη μεριά του δρόμου αν βρείτε θα βοηθήσει! Επίσης κάθε είδους λεπτομέρεια, πορτες, παράθυρα, φώτα κλπ θα βοηθήσουν απίστευτα και θα επιταχύνουν την πρόοδο του έργου :help:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 02 Ιαν 2014, 22:22

...και μιλώντας για ταχύτητα σήμερα έφαγα τη μέρα σχεδόν απραγος διότι παιδευόμουν απο το πρωί περάσω κάτι στον εξωμοιωτή που δεν έλεγε να το απεικονίσει και έτσι επειδή η μέρα πέρασε...γοργά και ο χρόνος έφυγε σαν ποτάμι που δεν ξαναγυρίζει πίσω είπα να εμπνευστώ από την ανατίναξη του όλου προγράμματος μου και να κάνω κάτι ψιλοεύκολο να σας δείξω... "Το γοργόν και χάριν έχει" που λένε...
Ορίστε ο Γοργοπόταμος!
gorgo1.jpg

Σύσσωμο το ιστορικό δέος που αποπνέει το μέρος ενέπνευσε το δημιουργό του σταθμού αυτού να μεγαλουργήσει... Προσπαθησα ταπεινά να αποτυπώσω όλο το μεγαλείο...
gorgo2.jpg

...και για τους παρατηρητικους, ε, είπαμε οι πρώτοι που θα βρισκαν τη γραμμή θα τύχαιναν ιδιαίτερης μεταχείρησης! Αλλα και όσοι συνεισφέρετε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δε θα μείνετε πίσω :xythumbs:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 03 Ιαν 2014, 19:44

Χρηστο εισαι φοβερος,θα σου ειναι ευκολο να μου το στειλεις να το κανω import στο trainz να δω πως θα φαινεται μεσα στο παιχνιδι?

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 03 Ιαν 2014, 19:58

Να 'σαι καλά Άρη, έχεις μήνυμα :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 03 Ιαν 2014, 21:49

Φιλε Χρηστο,το μετετρεψα και το εβαλα στο mesh viewer αλλα στην μια πλευρα δεν δειχνει τα textures μηπως καταλαβαινεις τι γινεται και μπορεις να το διωρθοσεις με το sketch up και να μου το ξαναστειλεις?
απ'οτι μπορω να καταλαβω απο το mapping του μοντελου εχει textures μονο για τις τρεις πλευρες ,χρειαζεται αλλη μια :largecry:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 03 Ιαν 2014, 22:13

Τωρα ειναι ενταξει Χρηστο σε ευχαριστω πολυ,ανεμενε εικονες απο το παιχνιδι σε μερικα λεπτα :xythumbs:

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό Aristides » 03 Ιαν 2014, 23:12

Χρηστο το δημιουργημα σου ειναι απαιχτο και δειχνει φοβερα στο Trainz,δες το και μονος σου απο τις εικονε που τραβηξα,σε ευχαριστω πολυ :occasion:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hellas-Expressz
Συνοδός
Συνοδός

Δημοσίευσηαπό Hellas-Expressz » 04 Ιαν 2014, 00:18

Ωωωωωωω!!!! Σούπερ το όλο σου σύστημα εκεί!! Ωραίος! Και ζηλεύω, εγώ για να περάσω το ίδιο πράγμα στο TS θα φάω καμία μέρα σίγουρα... :(
Εικόνα

Επιστροφή στο ευρετήριο

Επιστροφή σε “Train Simulator (Railworks)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

ypomnhma