TRAINZ - Γενική συζήτηση, απορίες

Ότι έχει σχέση με το Trainz Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Καιρός να το αποκτήσω μου φαίνεται...
Ένας τούρκος (ομάδα μάλλον) ετοιμάζουν τα απίστευτα.
Αυτό όμως που με έχει σοκάρει είναι ο ήχος που χρησιμοποιούν στα μοντέλα τους. Δείτε και ακούστε ήχο από την γαλλίδα τους!
http://www.youtube.com/watch?v=bI0Wq1f9aEw
:master: :master: :master: :master: :master: :master:
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
nkoliop
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

[quote=""alsthom":3o287p6d"]Αυτό όμως που με έχει σοκάρει είναι ο ήχος που χρησιμοποιούν στα μοντέλα τους. Δείτε και ακούστε ήχο από την γαλλίδα τους!
http://www.youtube.com/watch?v=bI0Wq1f9aEw
:master: :master: :master: :master: :master: :master: [/quote]
Λιακό νομίζω πως πρέπει να κάνεις clopy-paste τον ήχο της γαλλίδας τους στην μετρική του M.S.T.S.
:lol22: :lol22: :lol22: :lol22: :lol22:
When you open your mind to the impossible sometimes you find the truth
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Για όσους δεν το έχουν ήδη πάρει χαμπάρι, η 'μηχανή' του Trainz είναι διαθέσιμη σε ένα πιό πλακατζίδικο σκηνικό:

http://www.youtube.com/watch?v=r0wF1doO ... re=related

Enjoy,
Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Να σαι σίγουρος Νίκο! Αλλά μάλλον θα τη βγάλουν και για το μουσουτουσου, οπότε....περιμένουμε!
Είναι σε καλό δρόμο πάντως. Μιλάω συχνά-πυκνά με έναν από την ομάδα...
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Ιδού ένα δείγμα από το Trainz του τι μπορεί κάποιος να κάνει με λίγο προγραμματισμό της μηχανής:

http://www.youtube.com/watch?v=GBRMFmuw ... re=related

Ν.Φ.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

http://www.auran.com/shop/display_product.php?PID=428

Από ότι καταλαβαίνω, πρόκειται για μεταφορά της πιό τελευταίας έκδοσης του Trainz στη πλατφόρμα του Mac...

N.F.

Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Για όσους έχουν iPad, το Trainz προσφέρεται σε τιμή 'χώμα' για λίγες μέρες:

http://itunes.apple.com/au/app/trainz-s ... 24661?mt=8

α, τρέχει και σε iPhone, όπως και το παρακάτω:
http://itunes.apple.com/us/app/my-first ... ?ls=1&mt=8

Ν.Φ.

Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Μου ήρθε μήνυμα ότι το σύστημα της Auran έφτασε τα 500.000 μέλη(!), και κάνουν κλήρωση με δώρα κτλ. για όσους συμμετέχουν.

Ιδού και η σχετική σελίδα: http://www.auran.com/competition/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ν.Φ.

Άβαταρ μέλους
Ovelikios
Συνοδός
Συνοδός

Αγόρασα το Trainz για iPad τον περασμένο Οκτώβριο (με 0,79€) αλλά άρχισα να παίζω συστηματικά πριν λίγες εβδομάδες, αφού βγήκε το update και αφού αγόρασα (με άλλα 0,79 €) το Black Forest Expansion Pack.

Τι να πω; Έχω κολλήσει με τις ώρες, το περασμένο ΣΚ σχεδόν δεν κοιμήθηκα. Και μετά από δεκάδες ώρες χαζέματος, παιχνιδιού, αποστολών, δρομολογίων, ελιγμών, εκτροχιασμών (!) κλπ ήρθε η ώρα του Surveyor.

Για την ώρα, προσπαθώ να διπλασιάσω τη μονή γραμμή στο USA route (στο νότιο κομμάτι). Χθες βράδι αν δεν ήθελε το σκυλί απελπισμένα βόλτα (είχε πάει πια 02.00) δεν θα σηκωνόμουν :P

Ευτυχώς που δεν έχω υπολογιστή με Windows. Θα έπαιρνα αβλεπί το Trainz 12 και θα με έχανε ο κόσμος και η οικογένεια.

BTW, δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω ομαλές καμπές. Πειραματίζομαι με τα spline points, είδα και τα σχετικά βίντεο στο youtube, οι γραμμές μου εξακολουθούν να μοιάζουν πολύ με οκτάγωνο παρά με κύκλο :oops:

Any tips θα εκτιμηθούν.

Άλλος με trainz στο iPad?
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Καλησπέρα,

για να μη 'τσακίζουν' οι γραμμές όταν τις στρώνεις ως splines, πρέπει να είναι με αρκετά μεγάλη ακτίνα
(τουλάχιστον 100 μέτρα, αν μιλάμε για κλίμακα 1:1, 200 μέτρα είναι ακόμα καλύτερο)

Μερικές από τις γραμμές είναι πιό 'εύκαμπτες' από τις άλλες, ελέω σχεδίασης.

Δυστυχώς δεν έχω iPad, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω στις δικές του ιδιαιτερότητες.

Ν.Φ.

Άβαταρ μέλους
Ovelikios
Συνοδός
Συνοδός

Νίκο το μενού είναι ολόιδιο με του 10. Δεν λείπει καμία λειτουργία στο Surveyor του iPad (από όσο ξέρω), απλώς αντί για ποντίκι έχεις το δάχτυλό σου.

Προσπαθώ να προσθέσω δεύτερη γραμμή ακριβώς παράλληλα με την πρώτη. Ιδια γραμμή ακριβώς, να την ακολουθεί. Άρα οι προδιαγραφές για καμπύλη κλπ. λογικά ισχύουν. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω καταφέρει να κάνω την καμπύλη ίδια με την υπάρχουσα. :mrgreen:

Προσπάθησα να το κάνω σβήνοντας εντελώς το σχετικό κομμάτι και στρώνοντας στο διάδρομο απ' την αρχή ίδια γραμμή αλλά διπλή. Όμως (όπως ανακάλυψα αργότερα) έσβησα κάποια marks που ορίζουν κατεύθυνση και ταχύτητα, τα φανάρια πέφτουν αλλού, δράμα :bash:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις «βάλω» αρκετές ώρες (για μην σας ζαλίζω με απορίες αρχαρίου) στο Surveyor θα επανέλθω με ερωτήματα.
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Χμ, αν εννοείς ότι με το που πας να φέρεις μια δεύτερη γραμμή δίπλα σε υπάρχουσα, 'κολλάει' στην υπάρχουσα, το κόλπο είναι η αρχική στρώση να γίνει σε κάποια απόσταση.

Αν θυμάμαι καλά, στη PC έκδοση χρησιμοποιείς ένα πλήκτρο σε συνδυασμό με τη μετακίνηση (κάποιο από τα , νομίζω), ώστε να έρχονται κοντά τα σημεία ελέγχου και να μην 'κολλάνε' μεταξύ τους.

Ν.Φ.

Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

[quote=""Ovelikios" post=229893"]Νίκο το μενού είναι ολόιδιο με του 10. Δεν λείπει καμία λειτουργία στο Surveyor του iPad (από όσο ξέρω), απλώς αντί για ποντίκι έχεις το δάχτυλό σου.

Προσπαθώ να προσθέσω δεύτερη γραμμή ακριβώς παράλληλα με την πρώτη. Ιδια γραμμή ακριβώς, να την ακολουθεί. Άρα οι προδιαγραφές για καμπύλη κλπ. λογικά ισχύουν. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω καταφέρει να κάνω την καμπύλη ίδια με την υπάρχουσα. :mrgreen:

Προσπάθησα να το κάνω σβήνοντας εντελώς το σχετικό κομμάτι και στρώνοντας στο διάδρομο απ' την αρχή ίδια γραμμή αλλά διπλή. Όμως (όπως ανακάλυψα αργότερα) έσβησα κάποια marks που ορίζουν κατεύθυνση και ταχύτητα, τα φανάρια πέφτουν αλλού, δράμα :bash:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις «βάλω» αρκετές ώρες (για μην σας ζαλίζω με απορίες αρχαρίου) στο Surveyor θα επανέλθω με ερωτήματα.[/quote]
Φιλε Οβελικιε ετσι θα φτιαχνεις τις καμπυλες κοιτα τις εικονες ,παντα την εξωτερικη γραμμη της καμπυλης θα την κανεις λιγο μακρυτερη απο την εσωτερικη

Εικόνα

Εικόνα
Πρωτου τις ενωσεις κοιτα το εργαλειο που εχω τσεκαρισμενο δεξια στον πινακα κανε κλικ στο εργαλειο και μετα κλικ στις τεσσερις γραμμες ετσι ωστε να τεντωσουν και να σταθεροποιηθουν και μετα μπορεις να τις εωωσεις και να εχεις την καμπυλη που θελεις με οποια γραμμη και αν χρησιμοποιης
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ovelikios
Συνοδός
Συνοδός

Wow!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν βλέπω την ώρα να το δοκιμάσω.
Απάντηση