To TS2014 πάει Ελλάδα...

Γενική συζήτηση για το παιχνίδι. Απορίες, προτάσεις, σχόλια.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ngiann
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Πάμε λίγο να ανεβεί ο πήχης!!!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου η το εχω παθει μονο εγω αλλα εχω παρατηρησει ενα παραξενο φαινομενο στο παιχνιδι με το ελληνικο μας περιεχομενο και ηθελα να απευθυνθω στους εμπειρους.... ολες οι αμαξες (διζελα-ηλεκτραμαξες) ακουγονται πολυ εντονα ακομα και απο μακρια και απο μια συγκεκριμενη αποσταση και μετα δεν ακουγεται τπτ...
Δηλαδη αν βαλω την ADTranz και τρεξει με 130χλμ (π.χ.) και με την ελευθερη καμερα παω μακρια για να τη στησω να τη δω να περναει (οπως κανουν οι φιλοι μας οι hellenic trainspotters :whistle: ) εκει που δεν ακουγετυαι τιποτα με ενα πουφ ακουγεται ο ηχος του κινητηρα αποτομα αντι να μπαινει ομορφα και χαλαρα οπως γινεται σε αρκετα ξενα περιεχομενα...
αυτο το παρατηρησα σε¨
mlw mx636 (απο αποσταση ) αλλα εχει και ενα θεμα με τους ηχους της (αν απο το ρελαντι ανεβασει 10 στροφες θα μπει ο ηχος που εχει στις μεγιστες στροφες..)
AEG (μονο με την αποσταση)
ADTranz
HellasSprinter
δεν ξερω αν εκανα καποιο λαθος εγω η αν φταινε τπτ αρχεια αλλα αν επισκευαζεται αυτο καθε λυση δεκτη..
ευχαριστω :occasion:
If your train of thought is going nowere... Change tracks
Άβαταρ μέλους
Akisf1
Συνοδός
Συνοδός

Ηλια σε ολους το κανει....ξαφνικα ακουγεται και μετα απο μια 100τη μετρα παυει ... δεν ξερω τι πρεπει να διορθωθει...
Άβαταρ μέλους
miltospag
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Οι ήχοι μιας μηχανής στο TS ακούγονται σε ένα συγκεκριμένο σφαιρικό χώρο γύρω από αυτή οπότε έξω από αυτόν δεν ακούγεται τίποτα. Αυτό δεν αλλάζει. Από εκεί και πέρα είναι θέμα του εκάστοτε δημιουργού το κάτα πόσο μπορεί να προσαρμόσει κατάλληλα τους ήχους. Γενικά πάντως το ηχητικό κομμάτι του TS δεν είναι και απο τα πιο εύκολα.
Άβαταρ μέλους
Akisf1
Συνοδός
Συνοδός

Σωστος μιλτο
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

Με απλά λόγια δεν μπορούμε να προσαρμόσουμε το αρχείο για διευκόλυνση οπότε η το αφήνουμε έτσι η απλά πρέπει να βρεθεί τρόπος και να φτιαχτεί ένα Mod για τα αρχεία ήχων. Αν ξέρει κάποιος κάποιον συγκεκριμένο τρόπο θα προσπαθήσω να κάνω κάτι.
Άβαταρ μέλους
miltospag
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Για όποιον έχει χρόνο και όρεξη να ασχοληθεί πάντως, εδώ είναι όλο το documentation της dovetail σχετικά με τον ήχο:
https://sites.google.com/a/railsimdev.c ... nual/audio
Kostas Ioannou
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Καλησπέρα σε όλους.Επειδή έχει περάσει αρκετό χρονικό διάστημα χωρίς κάτι καινούργιο σε τραίνα, σενάρια ή επέκταση της διαδρομής θα ήθελα να ρωτήσω άν προτίθενται τα παιδιά που ασχολούνται σχετικά, να δώσουν νέο υλικό ή το έχουν εγκαταλήψει το άθλημα.
Άβαταρ μέλους
ngiann
Κλειδούχος
Κλειδούχος

Καλησπέρα!
Καλά κάνετε και μιλάτε ώστε να μας υπενθυμίζετε να ανεβάζουμε και εμείς τίποτα για να ξυπνάμε τα πλήθη..... :wink:
Η δικιά μου δουλειά δεν έχει σταματήσει. Προχωράω με γοργούς ρυθμούς την ηλεκτροκίνιση και η αναβάθμιση των σταθμών έχει σχεδόν τελειώσει. Σε όσα έχουν ήδη τελειώσει γίνονται πάντα (ακόμα και τώρα) μερικές μικροβελτιώσεις και αλλαγές.
Πχ: σε όλους τους σταθμούς από Αφίδνες μέχρι Οινόη χρησιμοποίησα Βρετανικές πλατφόρμες οι οποίες δεν είναι τόσο κοντά στις δικές μας και έτσι φτιάχνω καινούργιες αρκετά πιο κοντά. Όπως και για πινακίδες δρομολογίων. Το Λειανοκλάδι το έχω εγκαταλείψει προσορινά γιατί ήταν λίγο μπελάς. :whistle:

Σας παραθέτω μερικές εικόνες από τα μοντέλα που ετοιμάζω για τις πινελιές που συνεχώς προσθέτω.
Χωρίς τίτλο2.png
Χωρίς τίτλο.png
Δεσμεύομαι ότι την διαδρομή θα την παραδώσω όταν είναι έτοιμη (αφού γίνουν και οι απαραίτητες δοκιμές :xythumbs: )

Πάντως είναι λίγοι πλέον αυτοί που ασχολούνται με το σπορ απ' όσο ξέρω :allrightman:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
HliasXardas112
Συνοδός
Συνοδός

Εγώ προσωπικά μπορώ να ασχοληθώ αλλά δεν ξέρω με το SketchUp τι μπορώ να κατασκευάσω που θα χρειαστεί ..
Απάντηση