TRAINZ - Γενική συζήτηση, απορίες

Ότι έχει σχέση με το Trainz Simulator. Νέα, Tips & Tricks, Προτάσεις για download, Απορίες, Χρήσιμοι Σύνδεσμοι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

[quote=""Ovelikios" post=229918"]Wow!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν βλέπω την ώρα να το δοκιμάσω.[/quote]
Καλη επιτυχια φιλε μου
Άβαταρ μέλους
tasos-spap
Μηχανοδηγός
Μηχανοδηγός
Επικοινωνία:

φιλε νικοφωτη μπορεις να παραγγείλεις μια κόπια του trainz 2012?ευχαριστώ
Ποτέ σου μη περιφρονείς τα κάτω σκαλοπάτια,
γιατί αυτά πρωτοπατείς και φτάνεις στα παλάτια

Μάθε να ακούς.... Θα μάθεις πολλά!
Άβαταρ μέλους
Ovelikios
Συνοδός
Συνοδός

Προχωράω κανονικά στην εκμάθηση του Surveyor, προς το παρόν διαμορφώνω την υπάρχουσα διαδρομή City and Country USA (υπάρχει και στην PC version? δεν ξέρω).

Εχω μια ερώτηση:
Κάνω edit μια διαδρομή. Σώζω, όλα καλά. Ξεκινάω από την αρχή το session, φτιάχνω consists κλπ, τρεχουν τα τρενάκια, όλα καλά. Βλέπω κάτι που θέλω να αλλάξει (πχ ένα όριο ταχύτητας, ένα σπίτι, ένα junction). Σώζω το session, μπαίνω surveyor, κάνω τις αλλαγές. Όταν φορτώνω τo session με τα τρενάκια, αυτό ανοίγει στο προηγούμενο σώσιμο, και όχι στο τελευταίο. Για να δω τις αλλαγές πρέπει να ξεκινήσω νέο session με νέες constists.

Υπάρχει τρόπος να κάνω edit και να σώζω και μόλις μπαίνω στο driver οι αλλαγές να υπάρχουν χωρίς να χρειάζεται να φτιάχνω τρένα από την αρχή;
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

@tasos-spap:
έχω μια κόπια διαθέσιμη, αν τη θέλεις στείλε μου PM (από το 'Προσωπικά Μηνύματα' πάνω δεξιά) ή κανονίζουμε να βρεθούμε ΣΦΣ άμα είναι.

@Ovelikios:
Από όσο θυμάμαι, στο πρώτο επίπεδο είναι οι διαδρομές (Routes).
Τα sessions (τροχαίο υλικό, ώρα έναρξης, καιρός, όρια ταχυτήτων, πρόγραμμα δρομολογίων κτλ.) φυλάγονται ως επιπλέον πληροφορία που συνδυάζεται με τη διαδρομή.

Άρα, κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις κάτι που δεν αφορά τη γεωμετρία/υποδομή της γραμμής, πρέπει να φυλάξεις ένα 'session' κάτω από αυτή τη διαδρομή.
Από την άλλη, μπορείς να οδηγήσεις απευθείας μέσα από το Surveyor αφού έχεις κάνει αλλαγές σε μια διαδρομή (δεν θυμάμαι σε ποιά έκδοση πρωτομπήκε), και όταν βγεις από την οδήγηση επιστρέφεις στο Surveyor για να κάνεις παραπάνω αλλαγές.

Αν αλλάζεις την διαδρομή (προσθέτεις γραμμές, λόφους, βουνά, λίμνες, γέφυρες κτλ.), τότε πρέπει να φυλάξεις το αποτέλεσμα ως νέα διαδρομή (route).

Ελπίζω να ξεκαθάρισα κάπως το σκηνικό;

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
Ovelikios
Συνοδός
Συνοδός

Ναι, αυτό ακριβώς είχα καταλάβει. Και ναι, στο iPad έχεις τη δυνατότητα να οδηγήσεις απ΄ ευθείας στη διαδρομή όσο τη φτιάχνεις.
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

παιδια χρειαζομαι δυο φωτογραφιες με το προφιλ καποιας mlw Α - 500 και απο τις δυο πλευρες ,εαν ειναι δυνατον σε καλη ποιοτητα
Άβαταρ μέλους
nfotis
Σταθμάρχης
Σταθμάρχης

Καλημέρα, και Καλό Μήνα,

μου ήρθε μήνυμα ότι έχουν έκπτωση στο Trainz και συναφή προϊόντα μέχρι και 75% !

Ρίχτε μια ματιά στο http://www.simulatorcentral.com/index.php/" onclick="window.open(this.href);return false; και καλά ψώνια!

Ν.Φ.
High speed, high quality, low cost - select any two.

Up hill slow, down hill fast, tonnage first, safety last.

The optimist sees the light at the tunnel. Pessimist sees the darkness. Realist sees the train. Train driver sees three idiots on the track
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

[quote=""nfotis" post=236303"]Καλημέρα, και Καλό Μήνα,

μου ήρθε μήνυμα ότι έχουν έκπτωση στο Trainz και συναφή προϊόντα μέχρι και 75% !

Ρίχτε μια ματιά στο http://www.simulatorcentral.com/index.php/" onclick="window.open(this.href);return false; και καλά ψώνια!

Ν.Φ.[/quote]
Καλο Μηνα Νικο,εκατσε πολυ καλα αυτη εκπτωση :xythumbs: πηρα το Σαββατο το Κινεζικο πακετο με τα βαγονια ειδικων μεταφορων Schnabel ,τα ειχα βαλει στο ματι απο τοτε που ειδα ενα βιντεο στο με μια Α 500 που τραβαγε ενα τετοιο καπου στο Αμυνταιο.
Επισης πριν μια εβδομαδα ειχα κανει ποστ ενα railbus παλιο και σε ρωτουσα εαν μιαζει με κανενα παλιο του ΟΣΕ και τι βαψιμο θα μπορουσε να γινει
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Καλό μήνα παιδιά.
Με μπριζώσατε με τόσα screenshots και ψαχνόμουν να το αγοράσω. Και εντελώς τυχαία σήμερα το πέτυχα με 12,5 δολλάρια! Οπότε και δεν έχασα την ευκαιρία.
Απογοητεύτηκα από τα γραφικά είναι η αλήθεια, όπως κι από τους ήχους των βαγονιών αλλά είναι αρχή ακόμα.....
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Καλημερα alsthom καλοριζικο το trainz,ποια εκδοση πηρες? το 2010 'η το 12?μολις κανεις log in στο downloadstation και εχεις χρονο να διαθεσεις θα βρεις πολυ τροχαιο υλικο και σκηνικα αντικειμενα καινουρια σε υψηλη αναλυση γραφικα ,συμφωνω οπως το ειπες οτι ειναι η αρχη ακομα :xythumbs:
Άβαταρ μέλους
alsthom
Webmaster
Webmaster

Πήρα την 12.
Άσε.... ο καημός μου είναι η γαλλίδα των τούρκων..

Στο μεταξύ είδα κι έπαθα να ξεκινήσω το τραίνο. Τόσα χρόνια μαθημένος με το msts και ολίγο απο railworks, τα χρειάστηκα! Πρέπει να ρίξω διάβασμα.;-)
Ηλίας
No alsthom...No Party!
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

[quote=""alsthom" post=236439"]Πήρα την 12.
Άσε.... ο καημός μου είναι η γαλλίδα των τούρκων..

Στο μεταξύ είδα κι έπαθα να ξεκινήσω το τραίνο. Τόσα χρόνια μαθημένος με το msts και ολίγο απο railworks, τα χρειάστηκα! Πρέπει να ρίξω διάβασμα.;-)[/quote]
εγω εκανα τρεις μηνες να μαθω τα βασικα,αφου εχεις το 12 πηγαινε να παιξεις τη Mojave subdivition διαδρομη να δεις κατι γκαζια που εχουν οι sd45s αλλα προσοχη στα αποτομα ξεκινηματα σπανε οι κοτσαδουρες απο το πολυ φορτιο
Οσο για την Τουρκικη γαλλιδα εχω μιλησει με τον δημιουργο της πριν εναμιση μηνα και μου ειπε οτι συντομα θα κυκλοφορησει οτι θα ειναι freeware αλλα καποια εξτρα που θα εχει η μηχανη θα ειναι payware
Άβαταρ μέλους
Ntinos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Για σας

Απο που μπορω να κατεβασω το trainz simulator 12
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aristides
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

[quote=""Ntinos" post=237518"]Για σας

Απο που μπορω να κατεβασω το trainz simulator 12[/quote]

απο εδω Ντινο http://www.simulatorcentral.com/" onclick="window.open(this.href);return false; εαν το θελεις γνησιο ,αν οχι ,ψαξε σε κανενα τορρεντ ,υπαρχουν αρκετα και ευκολα θα το βρεις
Άβαταρ μέλους
Ntinos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Ευχαριστω
Εικόνα
Απάντηση